Kościół w Kiszkowie
kościół drewniany,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Kiszkowo

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim w gminie Kiszkowo. Miejscowość ta dawniej była miastem- pierwsze wzmianki pochodzą już z około 1398 roku za panowania Kazimierza Wielkiego. Do roli wsi zostało zdegradowane pod koniec XIX wieku. Kiszkowo znajduje się na szlaku kościołów drewnianych Puszczy Zielonki.

Kościół

Parafia w Kiszkowie istniała już pod koniec XIV wieku. Powstał wówczas pierwszy kościół z fundacji rodziny Nałęczów. Nowy obiekt wzniesiono około 1608 roku nakładem Wawrzyńca Niemojowskiego. Niecałe czterdzieści lat później dostawiono do niego murowaną kaplicę Najświętszej Maryi Panny, która stanowi obecnie najstarszą część zabytku. Obecnie istniejąca drewniana świątynia, zastępująca poprzednią będącą w złym stanie technicznym, pochodzi z 1733 roku i powstała staraniem proboszcza Wypijewskiego. Usytuowana jest ona na niewielkim wzniesieniu na stromej skarpie w południowej części wsi. Kościół powstał w typowej konstrukcji zrębowej wzmocnionej od zewnątrz konstrukcją ryglową, którą to następnie oszalowano. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version