Pałac w Klęce
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Klęka

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Nowe Miasto nad Wartą. Klęka zaistniała na kartach podręczników historii Polski przynajmniej dwa razy- oba przypadki nie są zbyt chwalebne. To tutaj w 1299 roku Władysław Łokietek zrzekł się Wielkopolski, Pomorza i Kujaw na rzecz Czech. W 1578 roku miejscowość była własnością Kacpra Nowomiejskiego, a w 1618 roku kasztelanowej śremskiej. W późniejszym czasie wieś wchodziła w skład klucza nowomiejskiego. Gospodarzyli tutaj także Grabscy, którzy w 1834 roju sprzedali Klękę z resztą klucza nowomiejskiego Mosze Alexandrowi. No dobrze, ale jaka jest ta druga sprawa, za przyczyną której powinniśmy kojarzyć Klękę? Otóż z uwagi na Hermana Kennemana. Dalej nic? Dopowiem hasło- Hakata (nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwisk założycieli- Ferdynanda von Hansemanna, Hermanna Kennemanna oraz Henryka von Tiedemanna. Jak widać Kenneman był współtwórcą tej antypolskiej, nacjonalistycznej organizacji i nie został w związku z tym zbyt dobrze zapamiętany. Urodził się w niezbyt bogatej rodzinie rzemieślniczej w sąsiednim Nowym Mieście. Pomimo stosunkowo trudnego startu bardzo szybko dorobił się wielkiego majątku. W 1840 roku jako młody porucznik wykupił cały klucz nowomiejski. Pod koniec swojego życia był jednym z największych posiadaczy ziemskich w Wielkopolsce. Po śmierci w 1910 roku dobra przejęła jego córka Hedwig Jouanne i zięć Max Jouanne, a następnie dalsza rodzina, która gospodarowała tutaj do 1945 roku. Dzisiejsza Klęka słynie z uprawy i produkcji ziół.

Pałac

Okazała rezydencja wzniesiona w latach 70. XIX wieku dla Hermana Kennemana w miejscu wcześniejszego założenia. W wyniku prowadzonych prac powstał okazały, dwukondygnacyjny pałac o centralnym założeniu wzorowanym na architekturze palladiańskiej, urozmaiconym ryzalitami i wykuszami. Na początku XX wieku dom rozbudowano w kierunku zachodnim o niższe skrzydło. Wszystkie części rezydencji otrzymały kostium neorenesansowy. Wschodnią elewację zdobi piękna, trójarkadowa loggia widokowa, która obejmuje obie kondygnacje. Nad budynkiem góruje ponadto ośmioboczna latarnia, której zadaniem jest doświetlenie centralnej klatki schodowej. Drewniane schody wyróżniają się bogato rzeźbioną dekoracją balustrady, zachowały się także sztukaterie tegoż pomieszczenia. Wnętrze to o dziwo przetrwało do naszych czasów i pomimo zaniedbania nadal robi wrażenie. Trzeba przyznać, że cały kompleks jest ewidentnie niedoinwestowany, ale nadal posiada sporo z dawnego uroku. Piękny niegdyś pałac o trudnej historii pełni funkcję mieszkań komunalnych oraz świetlicy, dawniej działało tutaj przedszkole oraz biura „Herbapolu”. Rezydencja wraz z parkiem jest dostępna z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA