Zespół klasztorny w Kłodawie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat kolski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  z lotu ptaka

Kłodawa

Miasto leżące w powiecie kolskim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Kłodawa. Znajduje się tutaj największa w Polsce czynna kopalnia soli, a zarazem najgłębsza podziemna trasa turystyczna w kraju wynosząca bagatela 600 metrów. Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Kłodawy sięgają 4000 lat p.n.e.  Wzmianki historyczne osadzone w źródłach pisanych sięgają natomiast XI wieku, a lokację miejską uzyskała przed 1383 rokiem. Było to miasto królewskie w starostwie przedeckim. Prawa miejskie na prawie magdeburskim zostały nadane przez króla Władysława Jagiełłę w 1430 roku. W następnych latach miasto rozwijało się dzięki wsparciu królów polskich. Znaczne zniszczenia poczyniły wojska Szwedzkie w XVII wieku, a także straty wojenne z II wojny światowej.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Kłodawie i okolicach!

Dawny klasztor

Pierwszy kościół w tym miejscu istniał już ponoć w XI wieku, będąc od połowy XIV wieku kościołem zakonnym kanoników laterańskich. W 1623 roku z fundacji Franciszka Krzykowskiego herbu Junosza wzniesiono obecnie istniejący zespół klasztorny karmelitów trzewiczkowych. Świątynia, obecnie parafialna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po spaleniu została odbudowana w latach 1718-1755. W 1765 roku dobudowano dwie symetryczne wieże. W latach 2008-2017 przeprowadzony został gruntowny i kompleksowy remont obiektu. Na dziedzińcu klasztornym usytuowana jest figura Matki Boskiej oraz oryginalna studnia o cembrowinie obłożonej granitem. 

Kościół

Drewniana świątynia cmentarna pw. św. Fabiana i Sebastiana powstała już w 1557 roku na fundamencie wcześniejszego obiektu. Orientowany kościół wzniesiony został z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej na podmurówce kamiennej.  Wystrój wnętrza głównie rokokowy.  Drewniana osiemnastowieczna dzwonnica przykościelna jest ponoć reliktem pierwotnego kłodawskiego kościoła pw. św. Idziego, wzniesionego już w XI wieku jako wotum dziękczynne księcia Władysława Hermana.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version