kościół murowany,  Miasto,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  świątynie

Kobylin

Booking.com

Niewielkie miasto liczące około 3 tyś. mieszkańców położone w powiecie krotoszyńskim, przy drodze krajowej nr 36. Kobylin to pełne uroku wielkopolskie miasteczko położone niedaleko granicy historycznego Dolnego Śląska. Znajdują się tutaj ciekawe zabytki sakralne- kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów oraz wieża z zegarem pozostała po kościele ewangelickim.
Posiada prawa miejskie od 1303 roku. W przeszłości był ściśle związany ze znajdującą się tutaj szkołą przyklasztorną oo. Bernardynów. Wśród jej absolwentów były takie wybitne postacie jak Maciej z Kobylina, nauczyciel Mikołaja Kopernika, czy Andrzej Glaber, profesor Uniwersytetu Krakowskiego. Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Kobylinie i okolicach!

Późnogotycki kościół parafialny

Postaci Stanisława ze Szczepanowa chyba nie trzeba szerzej omawiać, w końcu to jeden z głównych patronów Polski, o którym uczą się dzieci w szkołach. Kult tej postaci trwa już ponad dziewięć wieków, na trwałe wpisał się więc w historiografie kraju. Jaki ma związek z Kobylinem? Otóż właśnie tutaj znajduje się wybitne dzieło epoki renesansu przedstawiające jego losy. Omawiany tryptyk ufundował biskup Jan Konarski w 1518 roku. Jest to dzieło o dużych rozmiarach- obraz środkowy ze sceną „Zabójstwo biskupa” mierzy 289×239 cm a cały ołtarz – ponad 3 x 5 metrów. Pozostałe sceny to „Kupno wsi”, „Świadczenie przed królem”, „Wskrzeszenie Piotrowina” i wyjątkowo drastyczne „Rozsiekanie zwłok”. Na odwrocie znajdują się jeszcze dalsze obrazy, niezwiązane jednak z postacią biskupa. Co ciekawe mogą je zobaczyć tylko te osoby, które wejdą za ołtarz główny i staną tuż przy ścianie prezbiterium. Skąd taki pomysł? Otóż pierwotna obudowa ołtarza, zapewne konstrukcji szafiastej (skrzydła były wówczas otwierane), nie zachowała się do obecnych czasów. Ołtarz był przerabiany w 1613 roku, następnie dwa wieki później oraz w czasach bardziej nam współczesnych, czyli połowie XX wieku. Odnowiono go wówczas w pracowni Konserwacji Zabytków Malarstwa w Warszawie. W interpretacji poszczególnych scen obrazujących życie i męczeńską śmierć św. Stanisława malarz zobrazował postać, która mimo trudów, upokorzenia i prześladowania nie lękała się, za co spotkała ją nagroda w niebie- zgodnie z poglądami św. Chryzogona, wedle których śmierć każdego męczennika stanowi nowe narodziny „do uwiecznienia i chwały”. Tryptyk kobyliński został wykonany zapewne w środowisku krakowskim. Fundator tego dzieła zgodnie z panującym wówczas zwyczajem został sportretowany w prawym dolnym rogu centralnego obrazu.
Poznaliśmy już słynny kobyliński ołtarz, warto więc bliżej przyjrzeć się samej świątyni. Jej początki sięgają aż do XIII wieku- najwcześniejsza zmianka pochodzi z 1289 roku. Pierwotnie był to kościół drewniany, który spłonął na początku XVI wieku. Budowa obecnie istniejącej świątyni została sfinansowana przez biskupa Jana Konarskiego. Jej dalsza rozbudowa była stopniowa, najpierw powstała wieża a około 1701 roku dostawiono boczne kaplice. Główny korpus ma styl późnogotycki i prezentuje się bardzo okazale. Kościół nie miał szczęścia co do ognia- w 1707 roku został spalony przez pułkownika moskiewskiego Szulca, następnie odbudowany, aby znowu pięćdziesiąt lat później płonąć od uderzenia pioruna. Uszkodzona została wówczas wieża i strop obiektu. Mimo tylu katastrof szczęśliwie zachowało się wyposażenie obiektu łącznie z pięknymi ołtarzami. Oprócz wspominanego już ołtarza głównego warto zwrócić uwagę także na zabytek z kaplicy Matki Boskiej Różańcowej- znajduje się tam piękny ołtarz poświęcony Matce Bożej ze scenami Tajemnic Różańca malowanych na blasze.
W jednym z poprzednich numerów omawiany był kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Wysocka Wielkiego. Wspominałem tam o dziwnych otworach wykonanych w cegle, pochodzących najprawdopodobniej od świdra ogniowego. Podobne otwory, choć w mniejszej liczbie znajdują się również na ścianie kobylińskiego kościoła. Wnikliwy obserwator znajdzie także cegły z wyrytymi podpisami, niektóre pochodzą nawet z XIX wieku. Z jakiej okazji je wykonywano- tego nie wiadomo.

Klasztor bernardynów

Klasztor O.O. Benedyktynów pochodzący z XVI/XVII wieku, odbudowany po zniszczeniach wojennych na początku XVIII wieku.W kruchcie znajduje się renesansowy nagrobek wykonany z czerwonego marmuru Jana Konarskiego, kasztelana kaliskiego.

Wieża kościoła ewangelickiego

Drewniana wieża zegarowa z XVIII wieku, jedyna pozostałość po zborze ewangelickim, który niegdyś stał w tym miejscu.

Źródło:P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA