atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kołaczkowo

Kołaczkowo to wieś położona w województwie wielkopolskim, powiat wrzesiński. Pierwsza wzmianka pojawiła się w 1310 roku. Była wsią rycerską, osadzona na prawach średzkich. W latach 1920-25 mieszkał tutaj laureat literackiej nagrody Nobla z 1924 roku Władysław Reymont, który był właścicielem resztówki.

Pałac

Pałac klasycystyczny pochodzący z początków XIX wieku.  W kołaczkowskim pałacu mieszkał i tworzył Władysław Reymont. Bywało tutaj wiele zaprzyjaźnionych z Reymontem osób ze świata nauki, polityki i kultury. Po remoncie przeprowadzonym w latach 1968-79 mieści się tutaj Gminny Ośrodek Kultury.
Jest to budynek piętrowy z dachem naczółkowym. Elewacja frontowa poprzedzona jest portykiem jońskim opartym na dwóch rzędach kolumn po cztery. W 1977 roku w przypałacowym parku odsłonięto pomnik przedstawiający Reymonta oraz Jagnę i Borynę – bohaterów powieści „Chłopi”, za którą otrzymał nagrodę Nobla.

Kościół

Kościół p.w Szymona i Judy Tadeusza z lat 1830-36. Przy świątyni znajduje się drewniana dzwonnica z poł. XIX wieku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA