atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kołaczkowo

Booking.com

Kołaczkowo to wieś położona w województwie wielkopolskim, powiat wrzesiński. Pierwsza wzmianka pojawiła się w 1310 roku. Była wsią rycerską, osadzona na prawach średzkich. W latach 1920-25 mieszkał tutaj laureat literackiej nagrody Nobla z 1924 roku Władysław Reymont, który był właścicielem resztówki.

Pałac

Pałac klasycystyczny pochodzący z początków XIX wieku.  W kołaczkowskim pałacu mieszkał i tworzył Władysław Reymont. Bywało tutaj wiele zaprzyjaźnionych z Reymontem osób ze świata nauki, polityki i kultury. Po remoncie przeprowadzonym w latach 1968-79 mieści się tutaj Gminny Ośrodek Kultury.
Jest to budynek piętrowy z dachem naczółkowym. Elewacja frontowa poprzedzona jest portykiem jońskim opartym na dwóch rzędach kolumn po cztery. W 1977 roku w przypałacowym parku odsłonięto pomnik przedstawiający Reymonta oraz Jagnę i Borynę – bohaterów powieści „Chłopi”, za którą otrzymał nagrodę Nobla.

Kościół

Kościół p.w Szymona i Judy Tadeusza z lat 1830-36. Przy świątyni znajduje się drewniana dzwonnica z poł. XIX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA