Dwór w Konarzewie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Konarzewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Rawicz. Pierwsze informacje historyczne o znajdującej się tutaj osadzie pochodzą z połowy XIII wieku. To stąd wywodzą się Konarzewscy, którzy mieszkali tutaj aż do XVIII wieku, kiedy to Konarzewo przeszło na własność Bojanowskich herbu Junosza. Z rodziny tej pochodzi Konstancja Łubieńska, siostra właściciela, która była nieformalnie związana z… Adamem Mickiewiczem. Zapewne dzięki takim znajomościom wiesz bywał tutaj dwukrotnie zamieszkując oficynę. Podobno wątek sporu mickiewiczowskiego Asesora z Rejentem o Kusego i Sokoła powstał z inspiracji sprzeczek myśliwskich, jakie mieli wieść ze sobą Ksawery Bojanowski i jego brat Kalikst. Ile w tym prawdy a ile legendy trudno wyrokować. Bojanowscy mieszkali tutaj do 1838 roku, wówczas miejscowość przechodziła z rąk do rąk, należąc m.in do. Przyjemskich, Morawieckich, Rothe, Hombergów oraz Adamczewskich, którzy byli ostatnimi przedwojennymi właścicielami wsi.

Dwór

Klasycystyczna rezydencja wzniesiona dla rodziny Bojanowskich na początku XIX wieku, następnie została rozbudowana o neogotyckie piętrowe skrzydło ozdobione wysokim szczytem z sterczynami i blendami. Nad wejściem umieszczono godło z inicjałami „T.A.” należącymi do ostatniego właściciela majątku- Tadeusza Adamczewskiego. Po wojnie, w 1963 roku, w skrzydle umieszczono Izbę Adama Mickiewicza, która nie funkcjonuje już tutaj od wielu lat.

Dwór w Konarzewie

Obecnie obiekt opuszczony i niedostępny. Wstęp do parku możliwy poprzez otwartą furtkę od strony placu zabaw, lecz trudno określić czy nadal jest to aktualne.

Konarzewo- budynek gospodarczy w parku
Oficyna w Konarzewie

W pobliżu dworu znajduje się parterowa oficyna z początku XIX wieku. Wejście do niej ozdobione zostało dwiema doryckimi półkolumnami. W tym obiekcie w czasie swoich pobytów w Konarzewie (w 1831 oraz 1832 roku) pomieszkiwał Adam Mickiewicz.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA