Pałac w Kopydłówku
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kopydłówek

Booking.com

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Wilczyn. Informacje o miejscowości są skromne, losy osady należy wiązać z sąsiednim Kopydłowem. Na przestrzeni ostatnich stuleci wsie miały wielu wspólnych właścicieli ziemskich. Zapewne dla Andrzeja i Jana Wilczyńskich powstał w 2. połowie XVIII wieku pierwszy wspominany w źródłach barokowy dwór wraz z parkiem. W 1885 roku Kopydłówek liczył 540 mórg, w tym 435 mórg ziem uprawnych, 85 mórg łąk i 18 mórg nieużytków. Na terenie folwarku znajdowało się siedem budynków murowanych i tyle samo drewnianych. W okresie międzywojennym właścicielką 310-hektarowego majątku była Łucja Scholtz.

Pałac

Obecnie istniejąca rezydencja została wzniesiona prawdopodobnie dla Wyssogotów Zakrzewskich w końcu XVIII wieku na fundamentach budowli barokowej. Gruntowna przebudowa pałacu miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku nadając budynkowi kształt neorenesansowej willi. W fasadzie, po bokach korpusu znajdują się półokrągłe ryzality, zaś pośrodku prostokątna, trójkondygnacyjna wieża, dawniej pokryta bluszczem.

Po II wojnie światowej pałac stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a następnie po 1990 roku gospodarstwo wraz z pałacem przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecne najprawdopodobniej stanowi własność prywatną pełniąc funkcje mieszkalne.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA