dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Korzkwy

Wieś w gminie Pleszew, powiat pleszewski. Liczy około 300 mieszkańców. Znajduje się około 2 km na wchód od Pleszewa i około 17 km na zachód od Jarocina.

Historia

Korzkwy występują w źródłach od 1411 roku. W XVI wieku własność Grudzielskich, potem Skrzypińskich, Bielawskich i Korzenickich. Od 1687 roku jako właściciele Korzkiew występują Jadwiga z Kuczkowskich i Franciszek Miaskowscy herbu Bończa. W 1789 roku dziedzicem był Jan Umiński, a w połowie XIX wieku Rokossowscy. Od 1856 roku w rękach Szeniców. Szenicowie byli rodziną szybko awansującą, od połowy XIX wieku wchodzącą w sfery ziemiańskie. Wydali między innymi znanego pisarza historycznego Stanisława Szenica. W 1872 roku Korzkwy otrzymuje  najstarszy syn Fryderyka Józefa Szenica i Nepomuceny z Grocholskich- Józef. Walczył on w Powstaniu Styczniowym jako kapitan artylerii w oddziale generała Edmunda Taczanowskiego. W 1898 roku Artur Szenic przejął po bracie Józefie zadłużony majątek i doprowadził go do kwitnącego stanu- w czasach prosperity liczył ok. 385 hektarów. Ziemianin gospodarował w nowoczesny sposób, wybudował nowe obiekty gospodarcze oraz kolonię domów dla pracowników folwarcznych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został wybrany na starostę Pleszewa. Po jego śmierci w dniu 4 listopada 1932 roku żona Maria wyszła ponownie za mąż za Józefa Osmeckiego i wspólnie gospodarowali do 1939 roku. W trakcie wojny Korzkwy przypadły w zarządzie niemieckiemu arystokracie Ernestowi Krug von Nidda. 

Brukowana droga relacji Korzkwy- Skrzypnia

Dwór

Obszerny, parterowy dwór z mieszkalnym poddaszem wzniesiony w kostiumie narodowym, czyli w tak zwanym stylu polskim. Został zbudowany w 1911 roku dla Artura Szenica (monogram AS i data 1911 w miejscu kartusza herbowego nad wejściem). Dwór w Korzkwach posiada wysoki, łamany dach, kolumny, portyk z trójkątnym zwieńczeniem, latarnie, a także boczne skrzydła na kształt potężnych alkierzy. Był to obiekt na wskroś nowoczesny- źródła wspominają o takim udogodnieniu jak telefon. Ponoć w wozowni trzymano także luksusową belgijską Minerve.

Po wojnie obiekt był użytkowany na różne cele- należąc najprawdopodobniej do PGR Nowy Świat przez lata działała tutaj także restauracja słynąca z dobrego jedzenia i dancingów. Jej zamknięcie spowodowało niestety powolną degradację obiektu.

Przez lata nieużytkowany dwór był pozbawiony jakiekolwiek opieki. Podczas mojej wizyty w 2008 roku można było do niego swobodnie wejść, z czego korzystali nie tylko spragnieni wrażeń miłośnicy urbexu ale także wszelkiej maści złodzieje wszystkiego, co miało jakąkolwiek wartość. Dzisiaj na szczęście pałac został zabezpieczony- pojawiały się także tabliczki informujące o zakazie wstępu. Na pewno jest to krok w dobrą stronę, pozostaje więc liczyć, że z czasem ktoś zadba także o stan techniczny rezydencji.

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski, Marcin Libicki. Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Fot. Aleksander Liebert

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version