dwór,  park krajobrazowy,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kościanki

Wieś położona w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w 1397 roku. Wiadomo, iż w XVIII wieku musiał tutaj istnieć drewniany dwór należący do rodziny Gądkowskich. Pod koniec tegoż stulecia majątek przechodzi na własność rodziny Hulewiczów. Stąd wywodził się i tu spędził sporą cześć życia Jerzy Hulewicz (1886-1941), pisarz, malarz, wydawca, teoretyk polskiego ekspresjonizmu. Młodszy brat Jerzego, Witold był także aktywny w wielu stowarzyszeniach kulturalno-społecznych. Za swoją działalność patriotyczną został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach w 1941 roku. W dwa tygodnie po straceniu Witolda zmarł na serce także Jerzy. Po Hulewiczach od 1926 roku gospodarzyli tutaj Taczanowscy.

Dwór Hulewiczów

Rezydencja wzniesiona pierwotnie w połowie XIX wieku dla Hulewiczów, następnie przebudowana w 1884 roku według projektu znanego architekta Zygmunta Gorgolewskiego w stylu szwajcarskim. Po tej przebudowie był to już bardziej eklektyczny piętrowy pałacyk z mieszkalnym poddaszem, ale określenie „dwór” dalej funkcjonowało. Architekturę obiektu urozmaicała narożna wieżyczka. Na parterze mieściły się reprezentacyjne pomieszczenia z obszernym holem wyłożonym drewnem. W dwudziestoleciu międzywojennym gościem Jerzego Hulewicza, ówczesnego właściciela majątku, był Jarosław Iwaszkiewicz, który wspominał: „dwór i ogród, były bardzo miłe. (…) Cały styl życia w domu, ogród, uprawy – na przykład buraki – przypominały mi bardzo skromniejsze dwory ukraińskie i miałem od razu wiele sympatii dla Hulewiczów.” Po II wojnie światowe obiekt przejął PGR, a we wnętrzu utworzono szkołę im. Bohdana Hulewicza.

Fotografia rezydencji sprzed powojennej dewastacji

Obiekt, który zobaczymy dzisiaj w niczym nie przypomina powyższego opisu oraz załączonego zdjęcia. W latach 50. XX wieku dokonano barbarzyńskiej przebudowy obniżając dach i skuwając bogatą dekorację architektoniczną. Nie zobaczymy już także pięknych wnętrz oraz ozdobnych wieżyczek. Kto w bryle tego bądź co bądź zabytku rozpozna piękny niegdyś dworek? Obecnie we wnętrzu mieszczą się najprawdopodobniej mieszkania komunalne- park dostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA