dwór,  park krajobrazowy,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kościanki

Wieś położona w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w 1397 roku. Wiadomo, iż w XVIII wieku musiał tutaj istnieć drewniany dwór należący do rodziny Gądkowskich. Pod koniec tegoż stulecia majątek przechodzi na własność rodziny Hulewiczów. Stąd wywodził się i tu spędził sporą cześć życia Jerzy Hulewicz (1886-1941), pisarz, malarz, wydawca, teoretyk polskiego ekspresjonizmu. Młodszy brat Jerzego, Witold był także aktywny w wielu stowarzyszeniach kulturalno-społecznych. Za swoją działalność patriotyczną został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach w 1941 roku. W dwa tygodnie po straceniu Witolda zmarł na serce także Jerzy. Po Hulewiczach na skutek niewydolności finansowej rodzinnej spółki „Ostoja” i bankructwa „Zdroju” od 1926 roku gospodarzyli tutaj Taczanowscy.

Dwór Hulewiczów

Rezydencja wzniesiona pierwotnie w połowie XIX wieku dla Hulewiczów, następnie przebudowana w 1884 roku według projektu znanego architekta Zygmunta Gorgolewskiego w stylu szwajcarskim. Po tej przebudowie był to już bardziej eklektyczny piętrowy pałacyk z mieszkalnym poddaszem, ale określenie „dwór” dalej funkcjonowało. Architekturę obiektu urozmaicała narożna wieżyczka. Na parterze mieściły się reprezentacyjne pomieszczenia z obszernym holem wyłożonym drewnem. W dwudziestoleciu międzywojennym gościem Jerzego Hulewicza, ówczesnego właściciela majątku, był Jarosław Iwaszkiewicz, który wspominał: „dwór i ogród, były bardzo miłe. (…) Cały styl życia w domu, ogród, uprawy – na przykład buraki – przypominały mi bardzo skromniejsze dwory ukraińskie i miałem od razu wiele sympatii dla Hulewiczów.” Po II wojnie światowe obiekt przejął PGR, a we wnętrzu utworzono szkołę im. Bohdana Hulewicza.

Fotografia rezydencji sprzed powojennej dewastacji

Obiekt, który zobaczymy dzisiaj w niczym nie przypomina powyższego opisu oraz załączonego zdjęcia. W latach 50. XX wieku dokonano barbarzyńskiej przebudowy obniżając dach i skuwając bogatą dekorację architektoniczną. Nie zobaczymy już także pięknych wnętrz oraz ozdobnych wieżyczek. Kto w bryle tego bądź co bądź zabytku rozpozna piękny niegdyś dworek? Obecnie we wnętrzu mieszczą się najprawdopodobniej mieszkania komunalne- park dostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version