Kościół w Kostrzynie
kościół murowany,  Miasto,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie

Kostrzyn

Booking.com

Miasto położone w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Lokacja Kostrzyna nastąpiła za sprawą Przemysła I w 1255 roku. Już jako miasto, w 1298 roku, został oddany na własność klasztorowi Klarysek w Gnieźnie. O darowiznę u Władysława Łokietka zabiegała sama ksieni gnieźnieńskich klarysek, Jolenta Helena, późniejsza błogosławiona Kościoła katolickiego, a prywatnie… teściowa króla. Miasto i okoliczne wsie pozostawały własnością klasztoru aż do końca XVIII wieku.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Kostrzynie i okolicach!

W ciągu wieków Kostrzyn doznawał wielu wzlotów i upadków. Raz było to prężne miasto w którym zatrzymał się sam Władysław Jagiełło, a raz mało znaczący ośrodek męczony wojnami, pożarami i zarazą. Dlatego też w Kostrzynie nie zachowało się zbyt wiele zabytków. W chwili wkroczenia do miasteczka wojsk pruskich u schyłku XVIII wieku Kostrzyn liczył niewiele, bo tylko 771 mieszkańców. Były tu czynne szkoła, poczta, ratusz, dwa gościńce i cztery wiatraki. W 1813 roku w pościgu za armią Napoleona zatrzymały się tutaj oddziały regimentu huzarów rosyjskich. W czasie pobytu Rosjan miał miejsce wielki pożar miasta. Podczas wydarzeń Wiosny Ludów (1848) ogłoszono niepodległość likwidując symbole pruskiej dominacji, jednak nie skończyło się to zbyt dobrze dla mieszczan. Podczas powstania wielkopolskiego natomiast zorganizowano tutaj kompanię oraz pluton powstańczy. Współczesny Kostrzyn liczy niespełna 10.000 mieszkańców.

Rynek

Ochronie konserwatorskiej podlega całe założenie urbanistyczne z okresu XIII-XIX wieku. Do naszych czasów niestety nie zachował się ratusz wzniesiony z drewna i gliny, który spłonął w 1813 roku w trakcie odwrotu wojsk napoleońskich z Rosji. W jednej z rynkowych pierzei pomiędzy budynkami usytuowana jest współczesna brama cechowa nawiązująca do średniowiecznych tradycji ozdobiona herbem miasta. W rynku, w otoczeniu kamieniczek, wzniesiono pomnik walki i męczeństwa ku czci kostrzynian zamordowanych przez okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Ciekawostką jest także Słup Światowida spełniający rolę drogowskazu, pokazującego drogę na Ostrów Lednicki.

Kościół

Późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła z XVI wieku powstały z inicjatywy klarysek z Gniezna. Świątynia została poważnie zniszczona podczas najazdu Szwedów w XVII wieku i na początku XVIII wieku. Odbudowano ją w 1712 roku, czego dowodem jest napis na jednym z zabytkowych dzwonów głoszący, iż „co wroga ręka Szwedów zburzyła, szczodrobliwością mieszczan kostrzyńskich zostało odbudowane„. Kolejna odbudowa przybytku nastąpiła w 1791 roku z inicjatywy ksieni gnieźnieńskich klarysek Zofii Kraszkowskiej. Pierwotnie świątynia posiadała wieżę, jednak rozebrano ją w 1839 roku.

Mimo wielu nieszczęść jest to bardzo udany miejski kościół wzniesiony z charakterystycznej czerwonej, nieotynkowanej cegły. We wnętrzu zachowało się wiele ciekawego wyposażenia. Część sklepienia i prezbiterium pokrywają renesansowe polichromie. W prezbiterium zwraca uwagę barokowy ołtarz główny z wyobrażenie patronów kościoła w polu centralnym.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA