atrakcje

Koszuty

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 1 Średnia: 4]

Koszuty to wieś leżąca koło Środy Wielkopolskiej przy trasie drogi krajowej nr 11, powiat średzki. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych polskich dworów mieszczących obecnie Muzeum Ziemi Średzkiej.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Koszuty

ładowanie mapy - proszę czekać...

Koszuty 52.233300, 17.196500 Koszuty

Dwór

Barokowy obiekt został wzniesiony w II poł. XVIII wieku dla Józefa Zabłockiego, z wykorzystaniem fundamentów poprzedniego budynku z XVII wieku. Dwór jest konstrukcji szkieletowej z modrzewia. W XIX wieku przebudowano alkierze, a w 1902 roku postawiono piętrowy, owalny ryzalit kryjący salon oraz użyto polskiego łamanego dachu czterospadowego. Pierwsze dobre wrażenie po zobaczeniu dworu potęguje ciekawie urządzona ekspozycja we wnętrzu pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce”. Pomieszczenia oddają atmosferę XIX i XX ziemskiej rezydencji. Eksponaty nie są schowane za szybami czy ogrodzone od zwiedzających w jakikolwiek inny sposób, wszystko jest praktycznie na wyciągnięcie ręki- dzięki temu łatwiej jest nam wyobrazić sobie sposób życia ludzi z tamtej epoki.

Obecnie rewaloryzowany niewielki park krajobrazowy stanowi wspaniałe uzupełnienie całości.
Wstęp do muzeum to niewielki koszt, także jeśli lubimy tego typu atrakcje musimy koniecznie odwiedzić ten piękny zabytek. Znajduje się on kilka kilometrów od zamku w Kórniku, co może stanowić dodatkową zachętę. Warto jest także wspomnieć, iż w Koszutach stoją trzy drewniane wiatraki, są one dobrze widoczne z głównej drogi przebiegającej przez skraj wsi. Niestety ich stan techniczny jest z roku na rok coraz gorszy.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym