dwór,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kotlin

Booking.com

Spora wieś leżąca w powiecie jarocińskim. Siedziba Gminy Kotlin. Liczy około 1700 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w 1397 roku.

Dwór

Najstarsza wzmianka o dworze kotlińskim pochodzi z 1599 roku. Z II połowy XVII wieku pochodzi druga, dość lakoniczna informacja o majątku, zawarta w inwentarzu spisanym przy oddaniu dóbr spadkobiercom Wojciecha Kierskiego przez Zofię z Kęszyckich Molską. Był to zapewne drugi, późniejszy, który zastąpił „dwór stary” wzmiankowany w 1599 roku. Jak dowodzi Karol Guttmejer „obecnie istniejący dwór w Kotlinie jest datowany na drugą połowę XVIII stulecia. Na podstawie dokumentów z 1685, 1722 i 1740 roku można przypuszczać, że wymieniony w nich dwór, to ten sam obiekt. Jego opisy nie odpowiadają wyglądowi obecnie stojącego budynku. Był to zapewne drugi, potwierdzony historycznie dwór, a poprzednik obecnego.

Na skutek dziewiętnastowiecznej przebudowy barokowy dwór jest niejednorodny stylistycznie i ma
nieco zmienioną strukturę. Został wzniesiony w mieszanej konstrukcji drewnianej. Ściany zewnętrzne mają szkieletową konstrukcję słupowo-ryglową. Obiekt posiada wysoki dach masandrowy, a dawniej także dwa alkierze w narożach (obecnie istnieje tylko jeden). Wewnątrz, na osi, sień i klatka schodowa, a za nią salon wysunięty wydatnym ryzalitem. Dzisiaj prezentuje stan zaawansowanej ruiny, część dworu uległa zawaleniu. Obiekt niedostępny.

Nie sztuką Architektów teraźnieyszey mody
Lecz dowcipem zbudował ten Dwór dla Wygody
Maciey Nowak, którego wyrażone Imię
Za to Dzieło niech będzie tu w Kotlinie w stymie
(napis na płatwi więźby dachowej dworu w Kotlinie)

Cegielnia

Opuszczona cegielnia pochodząca prawdopodobnie z ok. XIX/XX wieku.

Źródło: Karol Guttmejer, Osiemnastowieczny dwór w Kotlinie w: Ochrona Zabytków 46/3 (182), 250-260., P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Marcin Libicki, Piotr Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA