dwór
Kotlin

Kotlin

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Spora wieś leżąca w powiecie jarocińskim. Siedziba Gminy Kotlin. Liczy około 1700 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w 1397 roku.

Dwór

Najstarsza wzmianka o dworze kotlińskim pochodzi z 1599 roku. Z II połowy XVII wieku pochodzi druga, dość lakoniczna informacja o majątku, zawarta w inwentarzu spisanym przy oddaniu dóbr spadkobiercom Wojciecha Kierskiego przez Zofię z Kęszyckich Molską. Był to zapewne drugi, późniejszy, który zastąpił „dwór stary” wzmiankowany w 1599 roku. Jak dowodzi Karol Guttmejer „obecnie istniejący dwór w Kotlinie jest datowany na drugą połowę XVIII stulecia. Na podstawie dokumentów z 1685, 1722 i 1740 roku można przypuszczać, że wymieniony w nich dwór, to ten sam obiekt. Jego opisy nie odpowiadają wyglądowi obecnie stojącego budynku. Był to zapewne drugi, potwierdzony historycznie dwór, a poprzednik obecnego.

Na skutek dziewiętnastowiecznej przebudowy barokowy dwór jest niejednorodny stylistycznie i ma
nieco zmienioną strukturę. Został wzniesiony w mieszanej konstrukcji drewnianej. Ściany zewnętrzne mają szkieletową konstrukcję słupowo-ryglową. Obiekt posiada wysoki dach masandrowy, a dawniej także dwa alkierze w narożach (obecnie istnieje tylko jeden). Wewnątrz, na osi, sień i klatka schodowa, a za nią salon wysunięty wydatnym ryzalitem. Dzisiaj prezentuje stan zaawansowanej ruiny, część dworu uległa zawaleniu. Obiekt niedostępny.

Nie sztuką Architektów teraźnieyszey m ody
Lecz dowcipem zbudow ał ten Dwór dla Wygody
Maciey Nowak, którego wyrażone Imię
Za to Dzieło niech będzie tu w Kotlinie w stymie
(napis na płatwi więźby dachowej dworu w Kotlinie)

Cegielnia

Opuszczona cegielnia pochodząca prawdopodobnie z ok. XIX/XX wieku.

Źródło: Karol Guttmejer, Osiemnastowieczny dwór w Kotlinie w: Ochrona Zabytków 46/3 (182), 250-260., P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Marcin Libicki, Piotr Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

1

1 thought on “Kotlin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast