pałac
Kotowiecko

Kotowiecko

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 4 Średnia: 3.5]

Wieś w gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. Położona na północnym skraju gminy, przy drodze powiatowej Górzno-Kościelna Wieś, nad strumieniem Ciemna, ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa. Znane od roku 1402 jako Kotojedzko – wieś prywatna, rycerska. W latach 1903-1945 własność i siedziba dóbr rodu von Lekow, ośrodek intensywnej, silnie zmechanizowanej produkcji rolnej z dużym zespołem zabudowań folwarcznych. Część dóbr rycerskich Kotowiecka, Głósek i Żakowic.

Pałac

Pierwotnie był to obiekt wzniesiony w 1842 roku (data na wieży) dla Józefa Morawskiego. Neogotycki pałac rozbudowano na początku XX wieku o parterowy człon południowy. Od tego czasu służył jako siedziba administracji dóbr Lekowa. Jeszcze w okresie międzywojennym elewacja starego pałacu zdobiona była bogatym, ceglanym detalem z arkadowym gzymsem i rozbudowanymi obramieniami otworów okiennych. Niestety w latach późniejszych detal został zniszczony a elewacje otynkowano. Rezydencja złożona jest z kilku brył o zróżnicowanej wysokości- piętrowego korpusu głównego z dachem dwuspadowym, wieżą z ostrosłupowym hełmem oraz parterowego skrzydła północnego nakrytego dachem mansardowym.

Z wyposażenia nie zachowało się do naszych czasów zbyt wiele- w piwnicy starej części do dzisiaj znajdują się jednak dziewiętnastowieczne, metalowe drzwi, a w jednej z piwniczek oryginalne otwory do leżakowania butelek. Oryginalna jest także fragmentarycznie zachowana, jedno i dwuskrzydłowa stolarka drzwiowa oraz skromna klatka schodowa znajdująca się w zachodniej części. Spiralne, drewniane schody zlokalizowane w wieży prowadzą od parteru aż po strych. Od 1948 roku mieściło się tutaj przyzakładowe przedszkole Stacji Hodowli Roślin, działające tutaj z krótką przerwą w latach 50/60 XX wieku aż do 2011 roku, przeniesione następnie do budynku obecnej szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka. Ostatnie gruntowne remonty przeprowadzane były w latach 80.XX wieku. Obecnie pałac jest opuszczony i niszczeje. Kilka lat temu pojawił się pomysł zakupu zabytku wraz z parkiem przez samorząd, jednak z uwagi na stan obiektu ostatecznie do tego nie doszło. Wokół rozciąga się okazały park krajobrazowy z licznymi alejkami i starodrzewem. Wśród bogatego drzewostanu jedenaście drzew zalicza się do okazów pomnikowych.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne. Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast