Pałac w Kotowiecku
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Kotowiecko

Booking.com

Wieś w gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. Położona na północnym skraju gminy, przy drodze powiatowej Górzno-Kościelna Wieś, nad strumieniem Ciemna, ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa. Znane od roku 1402 jako Kotojedzko – wieś prywatna, rycerska. W latach 1903-1945 własność i siedziba dóbr rodu von Lekow, ośrodek intensywnej, silnie zmechanizowanej produkcji rolnej z dużym zespołem zabudowań folwarcznych. Część dóbr rycerskich Kotowiecka, Głósek i Żakowic.

Pałac

Pierwotnie był to obiekt wzniesiony w 1842 roku (data na wieży) dla Józefa Morawskiego. Neogotycki pałac rozbudowano na początku XX wieku o parterowy człon południowy. Od tego czasu służył jako siedziba administracji dóbr Lekowa. Jeszcze w okresie międzywojennym elewacja starego pałacu zdobiona była bogatym, ceglanym detalem z arkadowym gzymsem i rozbudowanymi obramieniami otworów okiennych. Niestety w latach późniejszych detal został zniszczony a elewacje otynkowano. Rezydencja złożona jest z kilku brył o zróżnicowanej wysokości- piętrowego korpusu głównego z dachem dwuspadowym, wieżą z ostrosłupowym hełmem oraz parterowego skrzydła północnego nakrytego dachem mansardowym.

Z wyposażenia nie zachowało się do naszych czasów zbyt wiele- w piwnicy starej części do dzisiaj znajdują się jednak dziewiętnastowieczne, metalowe drzwi, a w jednej z piwniczek oryginalne otwory do leżakowania butelek. Oryginalna jest także fragmentarycznie zachowana, jedno i dwuskrzydłowa stolarka drzwiowa oraz skromna klatka schodowa znajdująca się w zachodniej części. Spiralne, drewniane schody zlokalizowane w wieży prowadzą od parteru aż po strych. Od 1948 roku mieściło się tutaj przyzakładowe przedszkole Stacji Hodowli Roślin, działające tutaj z krótką przerwą w latach 50/60 XX wieku aż do 2011 roku, przeniesione następnie do budynku obecnej szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka. Ostatnie gruntowne remonty przeprowadzane były w latach 80.XX wieku. Obecnie pałac jest opuszczony i niszczeje. Kilka lat temu pojawił się pomysł zakupu zabytku wraz z parkiem przez samorząd, jednak z uwagi na stan obiektu ostatecznie do tego nie doszło. Wokół rozciąga się okazały park krajobrazowy z licznymi alejkami i starodrzewem. Wśród bogatego drzewostanu jedenaście drzew zalicza się do okazów pomnikowych.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne. Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA