Pałac w Kotowie
pałac,  Powiat grodziski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kotowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie grodziskim w gminie Granowo. Pierwsze informacje o gospodarującym tu rodzie Kotowskich pojawiają się w połowie XV wieku. Prawdopodobnie już na początku XVI wieku wybudowano we wsi dwór o którym mówi wzmianka z 1551 roku. Mieszkał w nim Serafin Woźnicki. Według spisu z 1837 roku wieś liczyła 190 mieszkańców i 16 dymów. W skład majątku wchodziły ponadto wsie Borzysław, Snowidowo oraz Woźniki. W połowie XIX wieku w pobliżu wsi odkryto grobowiec słowiański z urnami oraz narzędziami z brązu, co miało świadczyć o starożytnych korzeniach tej okolicy. Miejscowość największy rozwój zawdzięcza rodzinie Mielżyńskich, a szczególnie powstańcowi listopadowemu i działaczowi politycznemu Maciejowi Mielżyńskiemu. Była to niezwykle barwna postać ówczesnych czasów. Ponoć zrobiona dla niego na specjalne zamówienie czapka z daszkiem zdobyła ogromną popularność i od jego imienia została nazwana… „maciejówką”. Podobne nakrycie głowy szczególnie upodobali sobie żołnierze Legionów i sam naczelnik Józef Piłsudski, jednak ileż w tym prawdy a ile przypadku nie wiadomo. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku Kotowo był Andrzej Kurnatowski. Obok Kotowa znajduje się wieś… Ptaszkowo. Strasznie ciekawi mnie etymologia tych nazw i jaka historia kryje się za wyborem akurat tych dwóch zwierząt.

Pałac

Eklektyczny pałac wzniesiony w latach 1850–1854, a następnie przebudowany około 1910 roku dla Konstancji i Macieja Mielżyńskich. Rezydencja przypomina angielskie zamki wzniesione w stylu Tudorów, nacechowane także wyraźnymi detalami secesyjnymi. Powstałe w wyniku rozbudowy wspaniałe schody były swojego czasu pokazywane na Wystawie Wschodnioniemieckiej w Poznaniu. Uwagę zwracają także wyraziste okna typu weneckiego oraz oktagonalna, trójkondygnacyjna wieża. Wewnątrz szczęśliwie zachowała się stolarka drzwiowa oraz drewniana klatka schodowa.

Od lat 60. XX wieku do niedawna pałac był siedzibą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, obecnie stoi opuszczony i zaniedbany. Trudno powiedzieć jak długo będzie jeszcze dostępny do oglądania z zewnątrz. W pobliżu pałacu znajduje się klasycystyczna oficyna z I poł. XIX wieku, być może był to nawet dawny dworek. Całość otacza zaniedbany park krajobrazowy o powierzchni ok 6 ha, którego początki mogą sięgać XVIII wieku. Na uwagę zasługuje zachowana aleja lipowa oraz okazały cypryśnik błotny.

Od strony zachodniej do parku przylegają budynki dawnego folwarku z końca XIX i początku XX wieku. Szczególną uwagę zwraca ogromny, pięciokondygnacyjny spichlerz. Obiekty zaniedbane i niedostępne.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA