dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kowalew

Wieś leżąca w gminie Pleszew, powiat pleszewski. Położona na Wysoczyźnie Kaliskiej. Liczy około 1400 mieszkańców.

Historia

Kowalew występuje w źródłach co najmniej od 1414 roku. W XV i XVI wieku należał do Kowalewskich herbu Nowina, w XVII wieku Parczewskich, w XVIII i XIX wieku Kurcewskich, w tym Józefa Kurcewskiego, po którego śmierci spadkobiercy sprzedali Kowalew Leonowi Mukułowskiemu, posłowi na Sejm Pruski. W 1891 roku Kowalew znalazł się we władaniu antypolskiej Komisji Kolonizacyjnej. Po rozparcelowaniu dwór z resztówką kupił Niemiec Bruggemann, który z kolei sprzedał go w 1927 roku Polakowi wygnanemu z Ukrainy przez rewolucję bolszewicką Karolowi Konstantemu Belina- Brzozowskiemu.

Dwór

Piętrowy dwór o formach klasycyzujących i dobrych proporcjach, z urozmaicającym wygląd płytkim ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem i poprzedzonym małym gankiem z tablicą „Przystań z bożej łaski”, nad którym znajduje się niewielki balkon. Dwór nakryty dachem czterospadowym z latarnią na szczycie dającą światło do holu. Został wzniesiony zapewne w trzeciej ćwierci XIX wieku. Dwór do dziś pozostaje w rękach spadkobierców po Karolu Konstantym Belina- Brzozowskim. Wstęp na teren parku jak i fotografowanie zabytku za zgodą właścicieli.

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 2,97 ha założony został w końcu XIX wieku. Drzewostan złożony z kasztanowców, jesionów, klonów, świerków, a także okazów jałowca odm. irlandzkiej i wirginijskiego, migdała trójklapowego i orzecha szarego.

Zabudowania kolejowe

Stacja kolejowa pochodzi z końca XIX wieku. Na ścianie budynku widnieje tablica ku czci Józefa Piłsudskiego, odsłonięta w okresie międzywojennym. Wieża ciśnień (widoczna na czwartym zdjęciu po lewej stronie) powstała w 1941 roku.

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski, Marcin Libicki. Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version