kościół murowany,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Koźminiec

Booking.com

Wieś położona w powiecie pleszewskim, w gminie Dobrzyca. Miejscowość o stosunkowo krótkiej historii- powstała dopiero w 1775 roku jako osada olęderska. Właścicielką była siotra hetmana Franciszka Ksawerego Branickiego i matka Kazimierza Nestora Sapiehy Elżbieta z Branickich Sapieżyna.

Kościół

Świątynia pochodzi z końca XIX wieku. Pierwotnie była zborem parafii ewangelickiej utworzonej w 1876 roku. Od okresu powojennego służy jako kościół filialny parafii z Nowej Wsi. Obiekt wzniesiony w stylu neogotyckim z charakterystyczną wysoką wieżą. Wnętrze częściowo zachowało zabytkowy charakter. Obok kościoła niezamieszkana, niszczejąca pastorówka z początku XX wieku. Na ławach zachowane, występujące bardzo rzadko, współczesne tabliczki z nazwiskami mieszkańców.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA