kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Kramsk

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy Kramsk. Pierwsze informacje o Kramsku pojawiają się już w XII wieku. W 1485 roku jako właściciel miejscowości widnieje starosta koniński i pyzderski Ambroży Pamperski. W średniowieczu miejscowość ta miała status miasta, lecz została zdegradowana jeszcze przed 1550 rokiem. Po II rozbiorze Polski wieś znalazła się pod pruskim panowaniem. Wówczas okoliczne dobra przeszły na własność Fryderyka von Vogla i jego następców. Od 1874 roku grunty zostały wykupione przez włościan, którzy następnie rozdzielili je między siebie. W 1925 roku wieś została prawie doszczętnie zniszczona przez pożar, lecz z czasem zostaje odbudowana. W 1939 roku Kramsk liczył już około 1600 mieszkańców.

Kościół

Pierwsza, drewniana świątynia wzniesiona w tym miejscu musiała istnieć już w połowie XIII wieku. Obecny przybytek pw. św. Stanisława Biskupa powstał z inicjatywy ks. Ludwika Potrzebowskiego w 1844 roku. Już po niespełna dwudziestu latach rozbudowano obiekt o nowe prezbiterium. Wewnątrz znajduje się wyposażenie z epoki a ściany zdobione są niezwykle barwną polichromią z lat 1911-1912 autorstwa Antoniego Szulczyńskiego.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version