Kościół w Krerowie
kościół murowany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Krerowo

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kleszczewo. Najstarsza pisana wzmianka o miejscowości pochodzi z połowy XIII wieku i jest związana ze sprzedażą miejscowości przez klasztor lubiński synom niejakiego komesa Krystyna. Transakcję tą potwierdził Bolesław Pobożny. Z czasem majątek przeszedł we władanie biskupów poznańskich, co trwało aż do końca XVIII wieku. Biskupi dbali o miejscowość, za ich panowania znajdowała się tutaj szkoła oraz szpital dla ubogich. W kolejnym stuleciu dawne dokumenty odnotowują, że gospodarowali tutaj Rekowscy. Warto wspomnieć postać Stanisława Rekowskiego dla którego powstał w 1906 roku pałac, istniejący zresztą do dzisiaj, lecz niedostępny dla postronnych osób. Ostatnim przedwojennym właścicielem Krerowa był Antoni Plewczyński.

Kościół

Pierwszy istniejący w tym miejscu kościół mógł powstać już w XIII wieku z fundacji Benedyktynów. Wiadomo, iż biskup poznański Jan w 1330 roku po­mnożył uposażenie tutejszego proboszcza. Obecna późnogotycka świątynia pw. Jana Chrzciciela została wzniesiona w XVI wieku. Należała wówczas do ko­legium wikarych katedry poznańskiej. Podczas II wojny światowej obiekt został zamieniony na magazyn a w 1945 roku uległ spaleniu. W związku z tym niestety nie zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza. Podczas rekonstrukcji świątyni w latach 60. XX wieku w ostrołukowych blendach okiennych umieszczono nowe płaskorzeźby świętych.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version