Kretków

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 2 Średnia: 1.5]

Wieś położona w powiecie jarocińskim w gminie Żerków. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pojawia się  na początku XV wieku, kiedy to dziedzicem był Jan Kretkowski h. Dołęga.

Ruiny pałacu

Ruiny dawnej rezydencji Skórzewskich z XIX wieku, będące kontynuacją barokowej siedziby Radolińskich. Park założony w drugiej połowie XVIII wieku, bardzo zaniedbany. Po latach powojennych zaniedbań pałac został częściowo wysadzony w powietrze w 1986 roku- wówczas był własnością PGR Raszewy. Fotografie archiwalne z 2007 roku, obecnie z pałacu zostało ponoć jeszcze mniej.

Kościół

Pierwszy kościół parafialny w Kretkowie istniał już zapewne w XIV wieku. Ze względu na słaby stan techniczny budowli została rozebrana w połowie XVII-wieku i zastąpiona nową świątynią. Kolejny powstały kościół z 1687 roku również został rozebrany. Trzecia z kolei świątynia została zbudowana w 1802 roku z fundacji Józefa Skórzewskiego. W wyniku pożaru, do którego doszło 13 maja 2011 roku, spłonęło prezbiterium. Zniszczenia objęły także częściowo wnętrza. W niecały rok od pożaru 14 kwietnia 2012 w obecności biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, poświęcono i oddano do użytku nowo wyremontowany kościół. Fotografie sprzed pożaru.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast