Kościół w Kretkowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kretków

Wieś położona w powiecie jarocińskim w gminie Żerków, nad Prosną. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pojawia się  na początku XV wieku, kiedy to dziedzicem był Jan Kretkowski h. Dołęga.

Ruiny pałacu

Ruiny dawnej rezydencji Skórzewskich z XIX wieku, będące kontynuacją barokowej siedziby Radolińskich. Park założony w drugiej połowie XVIII wieku, bardzo zaniedbany. Po latach powojennych zaniedbań pałac został częściowo wysadzony w powietrze w 1986 roku- wówczas był własnością PGR Raszewy. Fotografie archiwalne z 2007 roku, obecnie z pałacu zostało ponoć jeszcze mniej.

Kościół

Pierwszy kościół parafialny w Kretkowie istniał już zapewne w XIV wieku. Ze względu na słaby stan techniczny budowli została rozebrana w połowie XVII-wieku i zastąpiona nową świątynią. Kolejny powstały kościół z 1687 roku również został rozebrany. Trzecia z kolei świątynia została zbudowana w 1802 roku z fundacji Józefa Skórzewskiego. W wyniku pożaru, do którego doszło 13 maja 2011 roku, spłonęło prezbiterium. Zniszczenia objęły także częściowo wnętrza. Poniżej fotografia sprzed pożaru.

Kretów – 2007 rok

W niecały rok od pożaru 14 kwietnia 2012 w obecności biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, poświęcono i oddano do użytku nowo wyremontowany kościół.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version