Kościół w Kretkowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kretków

Wieś położona w powiecie jarocińskim w gminie Żerków, nad Prosną. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pojawia się  na początku XV wieku, kiedy to dziedzicem był Jan Kretkowski h. Dołęga.

Ruiny pałacu

Ruiny dawnej rezydencji Skórzewskich z XIX wieku, będące kontynuacją barokowej siedziby Radolińskich. Park założony w drugiej połowie XVIII wieku, bardzo zaniedbany. Po latach powojennych zaniedbań pałac został częściowo wysadzony w powietrze w 1986 roku- wówczas był własnością PGR Raszewy. Fotografie archiwalne z 2007 roku, obecnie z pałacu zostało ponoć jeszcze mniej.

Kościół

Pierwszy kościół parafialny w Kretkowie istniał już zapewne w XIV wieku. Ze względu na słaby stan techniczny budowli została rozebrana w połowie XVII-wieku i zastąpiona nową świątynią. Kolejny powstały kościół z 1687 roku również został rozebrany. Trzecia z kolei świątynia została zbudowana w 1802 roku z fundacji Józefa Skórzewskiego. W wyniku pożaru, do którego doszło 13 maja 2011 roku, spłonęło prezbiterium. Zniszczenia objęły także częściowo wnętrza. Poniżej fotografia sprzed pożaru.

Kretów – 2007 rok

W niecały rok od pożaru 14 kwietnia 2012 w obecności biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, poświęcono i oddano do użytku nowo wyremontowany kościół.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version