Ratusz w Krobi
kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Krobia

Miasto położone w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Pierwsza informacja o Krobi, występującej wówczas jako wieś, pojawia się w 1232 roku jako własność biskupia z nadania księcia Władysława Odonica. O istniejącej tutaj parafii wiadomo, że istniała już od XI wieku! W połowie XIII wieku była już grodem kasztelańskim, a prawa miejskie uzyskała 1286 roku. Miejscowość rozwijała się dobrze dzięki handlowi i rzemiośle. Na początku XVII wieku była siedzibą synodu w sprawie walki z reformacją. W 1757 roku Krobia została zniszczona przez pożar, a następnie odbudowana. Pod koniec XVIII wieku z uwagi na pruskich zaborców nie należała już do dóbr biskupich.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Krobi i okolicach!

Ratusz

Ratusz powstały w 1840 roku w neoromańskim stylu w miejscu wcześniejszego, drewnianego obiektu. Jest to obiekt usytuowany w otwartej zabudowie w centrum prostokątnego rynku. Cechą charakterystyczną zabytku jest wysoka czworoboczna wieża zegarowa zwieńczona krenelażem. Parter zdobi boniowanie tynku, a dłuższe elewacje wyróżniają się trzyosiowymi ryzalitami zakończonymi attyką.

Kościół pw. św. Mikołaja

Barokowa świątynia wzniesiona na miejscu poprzedniego średniowiecznego obiektu po wielkim pożarze miasta w latach 1757-1767 z inicjatywy biskupa poznańskiego Teodora Czartoryskiego. Wewnątrz wyposażenie z momentu budowy oraz wcześniejsze, renesansowe takie jak płyty nagrobne oraz kamienna chrzecielnica. Wieża została odbudowana po katastrofie budowlanej z lat 60. XX wieku w latach 1981-1985.

Kaplica pw. św. Idziego

Według miejscowej legendy kościół wzniesiono w miejscu dawnej pustelni. Zachowała się ludowa opowieść o starcu wiodącym skromne życie, jak to na pustelnika przystało. Mimo wielkiej biedy potrafił dzielić się ze wszystkimi tym co miał, lecz z gruszy stanowiącej dla niego główne pożywienie często za sprawą znudzonych dzieci znikały owoce. Wyżalił się kiedyś pewnemu tajemniczemu wędrowcowi, który goszcząc u niego przekazał starcowi zaklęcie, dzięki któremu nikt nie będzie mógł zejść z drzewa bez odpowiedniego pozwolenia. Po iluś latach zawitała do pustelni kostucha, która upomniała się o starca. Ten jako ostatnie życzenie poprosił o zerwanie gruszki z wysokiej gałęzi i uwięził ją w ten sposób na drzewie. Od tego czasu w okolicy nikt nie chorował i nikt nie umarł. Ten stan jednak nie mógł trwać wiecznie, kiedy pustelnik był już gotowy odejść z tego świata uwolnił za pomocą zaklęcia kostuchę. Ta, będąc wściekła, odpowiedziała, że teraz to Ty będziesz mnie szukał prosząc, aby zabrała Cię ze sobą. Pustelnik także opuścił swój dotychczasowy dom i nikt już go nigdy nie widział.

Zostawiając sferę ludowych opowieści i wracając do faktów. Romańska świątynia znajdująca się na niewielkim wzniesieniu powstała na początku XII wieku prawdopodobnie z fundacji Władysława Hermana lub Piotra Włostowica. Z inicjatywy biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego została odnowiona w 1440 roku. W 1605 roku przebudowano szczyt zachodni, a około dwieście lat później założono nowy strop. Do dzisiaj zachowała się zasadnicza romańska konstrukcja z murami z ciosanego kamienia polnego. Przy portalach zobaczymy okładziny piaskowe. We wnętrzu na uwagę zasługuje późnobarokowy ołtarz z rzeźbami świętych i obrazem w typie piety z 1669 roku oraz romańska granitowa chrzcielnica.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version