Pałac w Kromolicach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kromolice

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Pogorzela. Wzmiankowana w 1435 roku jako własność Bronisza z Kromolic. Właściciele wsi od połowy XV wieku zaczynają się nazywać od nazwy miejscowości Kromolickimi. Przez następne lata wieś przechodziła z rąk do rąk, posiadała także wielu współdziedziców. Od XVII wieku były własnością rodziny Modlibowskich herbu Dryja i przechodziły drogą spadku na kolejne generacje. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Józef Modlibowski. W 1926 roku majątek liczył 906 ha. Po II wojnie światowej dobra rozparcelowano.

Pałac

Ruiny dawnej rezydencji rodziny Modlibowskich. Obecnie istniejąca klasycystyczna budowla została wzniesiona w 1860 roku dla ówczesnego właściciela wsi Stanisława Modlibowskiego. Pałac zdobi czterokolumnowy portyk wielkiego porządku zwieńczony trójkątnym frontonem. Zapewne słowo „zdobi” jest na wyrost, ponieważ obecnie stan pałacu jest katastrofalny i grozi zawaleniem. Budowla składa się z części frontowej i dwóch skrzydeł. Całość dostępne do oglądania.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version