Pałac w Kromolicach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kromolice

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Pogorzela. Wzmiankowana w 1435 roku jako własność Bronisza z Kromolic. Właściciele wsi od połowy XV wieku zaczynają się nazywać od nazwy miejscowości Kromolickimi. Przez następne lata wieś przechodziła z rąk do rąk, posiadała także wielu współdziedziców. Od XVII wieku były własnością rodziny Modlibowskich herbu Dryja i przechodziły drogą spadku na kolejne generacje. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Józef Modlibowski. W 1926 roku majątek liczył 906 ha. Po II wojnie światowej dobra rozparcelowano.

Pałac

Ruiny dawnej rezydencji rodziny Modlibowskich. Obecnie istniejąca klasycystyczna budowla została wzniesiona w 1860 roku dla ówczesnego właściciela wsi Stanisława Modlibowskiego. Pałac zdobi czterokolumnowy portyk wielkiego porządku zwieńczony trójkątnym frontonem. Zapewne słowo „zdobi” jest na wyrost, ponieważ obecnie stan pałacu jest katastrofalny i grozi zawaleniem. Budowla składa się z części frontowej i dwóch skrzydeł. Całość dostępne do oglądania.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version