Plac Kosynierów w Książu
kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie

Książ Wielkopolski

Booking.com

Miasto położone w powiecie średzkim, siedziba gminy Książ Wielkopolski. Początki miejscowości wywodzą się już z 1193 roku, kiedy to Mieszko Stary przekazuje ówczesną wieś na rzecz opactwa benedyktynów z Wrocławia. W kolejnym stuleciu znajdowała się tutaj siedziba kasztelani. Prawa miejskie miejscowość otrzymuje na początku XV wieku. Była to wówczas własność szlachecka należąca kolejno do Księskich, Pogorzelskich, Trąbczyńskich, Zakrzewskich i Budziszewskich.

Z opisów historycznych wiemy, że w 1482 roku istniał w mieście dwór należący do Stanisława Ksiąskiego. Został on zniszczony podczas pożaru w 1510 roku. Jednym z nielicznych zachowanych śladów tamtych czasów jest zachowany do dzisiaj herb miasta. Dominującym akcentem są widoczne w nim wieże forteczne zamku kasztelańskiego. W XVI wieku wzmiankuje się istnienie kościoła katolickiego i zboru ewangelickiego- obie te konstrukcje były drewniane. W 1631 roku wybudowano także drewniany ratusz. W kolejnym stuleciu odbywały się w Książu cztery jarmarki rocznie na podstawie przywileju króla Stanisława Augusta z 15 lipca 1774 roku. Był to okres rozwoju miasta związany także z napływem ludności niemieckiej. W pobliżu Książa działały dwa młyny wodne należące do niejakiego Gucza i Wegnera. Rozwój ośrodka zatrzymują wydarzenia z połowy XIX wieku.

Pocztówka z końca XIX wieku- Książ Wielkopolski występował wówczas jako Xions.
Pocztówka z końca XIX wieku- Książ Wielkopolski występował wówczas jako Xions.

W czasie Wiosny Ludów znajdował się tutaj spory obóz powstańców liczący około 1200 osób pod dowództwem mjr. Floriana Dąbrowskiego. 29 kwietnia 1848 roku rozegrała się pod Książem bitwa z wojskami pruskimi, w której zginęło około 140 Polaków, 583 wzięto do niewoli, a miasto całkowicie spalono. Mieszkańcy licznie brali udział także w zwycięskim powstaniu wielopolskim.

Plac Kosynierów

Spory plac o wymiarach 90 × 80 metrów pełniący funkcję rynku. Zabudowę stanowią skromne, małomiasteczkowe kamienice pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Dawniej wznosił się tutaj drewniany ratusz, który został zniszczony przez Prusaków w 1848 roku. W centrum znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych w masowej egzekucji dokonanej przez Niemców w 1939 roku.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja

Najstarszy zabytek miasta to barokowy kościół z 1755 roku. Jego obecny wygląd jest rezultatem rozbudowy przeprowadzonej w latach 1948-1950 oraz w 1981 roku, kiedy to dostawiono wieżę dzwonniczą. W efekcie powstał kościół o trzech nawach z transeptem. Wewnątrz zachował się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z połowy XVII stulecia. Ołtarz główny w formie tryptyku pochodzi z 1954 roku i przedstawia posąg Świętego Mikołaja, a w skrzydłach sceny z życia świętego.

Kościół św. Antoniego Padewskiego

Pierwotna drewniana świątynia istniejącą niegdyś w tym miejscu powstała w 1794 roku dla miejscowych ewangelików. Drewno do budowy kościoła zostało podarowane przez ówczesnego właściciela Książa Ignacego Zakrzewskiego. W latach 30. XIX wieku świątynia została gruntownie wyremontowana, lecz w ciągu następnych dziesięcioleci jej stan techniczny się pogarszał. Obecny murowany przybytek powstał w 1914 roku. Cechą charakterystyczną kościoła jest neobarokowa wieża z zegarem. Od lat 70.XX wieku należy do katolików. Pierwszym proboszczem parafii w latach 1975-1977 był ks. Stanisław Kaniecki.

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Książu

Do dzisiaj zachowała się legenda o istniejącym tutaj tajemniczym tunelu. Miał on łączyć podziemia rozebranego kościoła z terenem cmentarza ewangelickiego, umożliwiając ucieczkę w razie niebezpieczeństwa. Po ostatniej przebudowie obiektu wejście do podziemi zamurowano, ukrywając także jego wylot na cmentarzu. Przypuszcza się, że zostały w nim ukryte zabytkowe naczynia liturgiczne, aby uchronić je przed rozgrabieniem w czasie I wojny światowej. Dalsze losy tajemnego obiektu są niezbadane.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA