Świątynia w Kucharach Kościelnych
kościół drewniany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Kuchary Kościelne

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Rychwał. Pierwsze informacje pisane o miejscowości pochodzą z 1261 roku- Kuchary wzmiankowane były wówczas jako osada służebna. Początków parafii należałoby szukać w XIV wieku. Przez wiele lat były dobrem rodowym rodziny Grodzieckich. Wieś była także wspominana jako Kuchary Cerkiewne.

Kościół

Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Kucharach powstał w 1795 roku staraniem ks. Michała Iwańskiego na miejscu poprzedniego, zniszczonego przez upływ czasu i brak remontów przybytku. Jest to obiekt jednonawowy z dwubocznie zamkniętym prezbiterium. Od północy do nawy przylega zakrystia a od południa kwadratowa kruchta. Część wyposażenia, w tym barokowe ołtarze, pochodzą z wcześniejszej świątyni.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version