Świątynia w Kucharach Kościelnych
kościół drewniany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Kuchary Kościelne

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Rychwał. Pierwsze informacje pisane o miejscowości pochodzą z 1261 roku- Kuchary wzmiankowane były wówczas jako osada służebna. Początków parafii należałoby szukać w XIV wieku. Przez wiele lat były dobrem rodowym rodziny Grodzieckich. Wieś była także wspominana jako Kuchary Cerkiewne.

Kościół

Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Kucharach powstał w 1795 roku staraniem ks. Michała Iwańskiego na miejscu poprzedniego, zniszczonego przez upływ czasu i brak remontów przybytku. Jest to obiekt jednonawowy z dwubocznie zamkniętym prezbiterium. Od północy do nawy przylega zakrystia a od południa kwadratowa kruchta. Część wyposażenia, w tym barokowe ołtarze, pochodzą z wcześniejszej świątyni.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA