Kościół w Kunowie
kościół murowany,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Kunowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Gostyń. Wieś musiała istnieć już w XIII wieku, gdyż już wtedy istniał tutaj kościół pw. św. Andrzeja. O starej metryce miejscowości świadczy także zachowane grodzisko. Z akt wizytacyjnych wiadomo, że nowy przybytek wystawiono tutaj w 1517 roku z fundacji biskupiej. Kolejna świątynia powstaje dwa wieki później z inicjatywy ks. Piotra Kiliańczyka. W tym samym okresie dla rodziny Roszkowskich wzniesiono dwór, który również nie zachował się do naszych czasów. W 1885 roku na Kunowo składała się wieś oraz dominium o powierzchni 844 mórg. Łącznie doliczono się tutaj 50 domów i 356 mieszkańców, w tym 5 ewangelików. W 1910 roku tutejszy folwark należący do niejakiego Barteckiego sprzedano Komisji Kolonizacyjnej.

Kościół

Neobarokowy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja zbudowany w 1909 roku w miejscu wcześniejszych, zapewne drewnianych świątyń.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA