Kościół w Kunowie
kościół murowany,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Kunowo

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Gostyń. Wieś musiała istnieć już w XIII wieku, gdyż już wtedy istniał tutaj kościół pw. św. Andrzeja. O starej metryce miejscowości świadczy także zachowane grodzisko. Z akt wizytacyjnych wiadomo, że nowy przybytek wystawiono tutaj w 1517 roku z fundacji biskupiej. Kolejna świątynia powstaje dwa wieki później z inicjatywy ks. Piotra Kiliańczyka. W tym samym okresie dla rodziny Roszkowskich wzniesiono dwór, który również nie zachował się do naszych czasów. W 1885 roku na Kunowo składała się wieś oraz dominium o powierzchni 844 mórg. Łącznie doliczono się tutaj 50 domów i 356 mieszkańców, w tym 5 ewangelików. W 1910 roku tutejszy folwark należący do niejakiego Barteckiego sprzedano Komisji Kolonizacyjnej.

Kościół

Neobarokowy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja zbudowany w 1909 roku w miejscu wcześniejszych, zapewne drewnianych świątyń.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version