dwór
Kwiatków

Kwiatków

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś, w przeszłości miasto, w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Obecnie liczy około 500 mieszkańców. Kwiatków leży na Wysoczyźnie Kaliskiej (Koźmińskiej), nad strumieniem Niedźwiada, ok. 1 km od Lewkowa i ok. 5 km od Ostrowa.

Historia

Kwiatków należy do jednych z najstarszych miejscowości w powiecie ostrowskim. Jako wieś znany jest od 1324 roku. Był wówczas własnością królewską. Od nazwy miejscowości wywodzi się ród Kwiatkowskich herbu Korab. Jako miasto pojawia się w roku 1448 jako jeden z licznie lokowanych wówczas prywatnych ośrodków miejskich. Nazywany jest też w tym okresie Wiesiołowem. Prawa miejskie stracił prawdopodobnie przed 1620 rokiem. Nieznane są wydarzenia, które doprowadziły do jego upadku, ale były one na tyle znaczące, że do dziś nie można określić lokalizacji (nawet w przybliżeniu !) ani Rynku (który z pewnością posiadał w XVI wieku) ani samego miasta.

Dwór

Dwór pochodzi z XVIII wieku. Jest to obiekt parterowy, rozbudowywany w XIX wieku o frontowy portyk i piętrowe skrzydło wschodnie. W sąsiedztwie dworu znajduje się park krajobrazowy oraz kuchnia dworska. Jak widać za załączonej fotografii obiekt nie wygląda najgorzej, jest zamieszkały. Wejść do niego co prawda nie można lecz podejście pod sam dwór nie stanowi żadnego problemu.

Kuchnia dworska

Obiekt pochodzi z połowy XIX wieku. Jest w stanie zaawansowanej ruiny. Jeśli ktoś byłby chętny do zobaczenia kuchni dworskiej to nie polecam lata- wtedy rośnie tam dużo chwastów i przejście (jak i samo dostrzeżenie) jest utrudnione.

Karczma

Karczma pochodzi z XIX, obecnie w ruinie. Znajduje się na terenie prywatnym, jest dobrze widoczna z głównej drogi przebiegającej przez wieś (naprzeciw kościoła).
Edycja- obiekt już nie istnieje.

Kościół

Kościół pw. Serca Pana Jezusa. Pochodzi z 1890 roku, wybudowany w stylu neoromańskim. Związany z fundacją po Józefie Czyrnerze.

Źródło: Wikipedia, materiały własne. Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast