Dwór w Kwiatkowie
dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kwiatków

Booking.com

Wieś, a w przeszłości miasto, w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Obecnie liczy około 500 mieszkańców. Kwiatków leży na Wysoczyźnie Kaliskiej (Koźmińskiej), nad strumieniem Niedźwiada, ok. 1 km od Lewkowa i ok. 5 km od Ostrowa.

Historia

Kwiatków należy do jednych z najstarszych miejscowości w powiecie ostrowskim. Jako wieś znany jest od 1324 roku. Był wówczas własnością królewską. Od nazwy miejscowości wywodzi się ród Kwiatkowskich herbu Korab. Jako miasto pojawia się w roku 1448 jako jeden z licznie lokowanych wówczas prywatnych ośrodków miejskich. Nazywany jest też w tym okresie Wiesiołowem. Prawa miejskie stracił prawdopodobnie przed 1620 rokiem. Nieznane są wydarzenia, które doprowadziły do jego upadku, ale były one na tyle znaczące, że do dziś nie można określić lokalizacji (nawet w przybliżeniu !) ani Rynku (który z pewnością posiadał w XVI wieku) ani samego miasta.

Dwór

Dwór pochodzący z XVIII wieku. Jest to obiekt parterowy, rozbudowywany w XIX wieku o frontowy portyk i piętrowe skrzydło wschodnie. W sąsiedztwie znajduje się park krajobrazowy oraz zrujnowana kuchnia dworska. Rezydencja w latach 2019-2020 przeszła remont. Jakość prowadzonych prac, w tym zastosowane pokrycie dachowe, niewłaściwa stolarka okienna oraz drzwi wejściowe rodem z taniego marketu budowlanego mogą budzić kontrowersje, lecz cieszy chociaż to, że zabytek dalej nie niszczeje. Wejść do dworu co prawda nie można, ponieważ znajdują się tutaj mieszkania komunalne, lecz podejście pod sam obiekt nie stanowi żadnego problemu.

Kuchnia dworska

Obiekt pochodzi z połowy XIX wieku. Jest w stanie zaawansowanej ruiny. Jeśli ktoś byłby chętny do zobaczenia kuchni dworskiej to nie polecam lata- wtedy rośnie tam dużo chwastów i przejście (jak i samo dostrzeżenie) jest utrudnione. Zdjęcie z 2005 roku.

Zrujnowana kuchnia dworska w Kwiatkowie

Karczma (nieistniejąca)

Ten obiekt już niestety nie istnieje. Ta niezwykle rzadka drewniana karczma pochodząca z XIX wieku, znajdująca się na terenie prywatnym naprzeciw kwiatkowskiego kościoła, została rozebrana niedługo po wykonaniu tego zdjęcia.

Nieistniejąca już karczma w Kwiatkowie

Kościół

Kościół pw. Serca Pana Jezusa. Pochodzi z 1890 roku, wybudowany w stylu neoromańskim. Związany z fundacją po Józefie Czyrnerze.

Kaplica w Kwiatkowie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA