atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  muzeum,  Pomnik Historii,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  szlak piastowski,  Wieś,  z lotu ptaka

Ląd nad Wartą

Dawne opactwo cystersów w miejscowości Ląd nad Wartą, położone ok. 15 km. na wschód od Pyzdr, powiat słupecki. 

Opactwo

Pierwsza wzmianka o klasztorze pojawia się w 1145 roku, wtedy także powstaje pierwotna zabudowa z której niestety do dzisiaj nie pozostało wiele śladów. W 1331 roku dobra klasztorne spustoszyli Krzyżacy. W połowie XIV wieku nastąpiła przebudowa obiektu dzięki wsparciu Wierzbiętego z Paniewich h. Niesobia oraz wielkopolskich rodów rycerskich. Wzniesiono wtedy do dziś zachowane sklepione krużganki wokół wirydarza, kapitularz ze sklepieniem wspartym na jednym filarze oraz kaplicę św. Jakuba, w której to znajdują się cenne gotyckie polichromie. W 1651 roku rozpoczęto burzenie wschodniej części kościoła i budowę nowego, barokowego. Pracami prowadzonymi do około 1690 i przerywanymi konfliktami ze zleceniodawcami kierował Tomasz Poncino, po nim Jerzy Catenazzi, Jan Koński i Józef Bellotti, potem znów Catenazzi.
Obecnie gospodarzem opactwa jest Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego, które to wzorowo opiekuje się obiektem. Klasztor można zwiedzać- szczegółowych informacji należy szukać na stronie internetowej www.lad.pl. Fotografie wykonane dzięki uprzejmości zakonu.

Zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą został uznany za Pomnik Historii w 2009 roku. To jeden z cenniejszych zabytków Wielkopolski.

Wnętrze świątyni

Najwyższą klasę założenia klasztornego potwierdza późnobarokowy kościół, który swoją formę zawdzięcza rozbudowie prowadzonej od 1728 roku. Wnętrze projektował Pompeo Ferrari oraz szereg innych artystów, wśród których znalazł się także Adam Swach. Sklepienia kościelne zdobią wysokiej klasy dekoracje malarskie i sztukatorskie. Na wyposażenie składają się także cenne ołtarze, manierystyczne stalle oraz barokowy prospekt organowy. Zachwycająca jest polichromia 38 metrowej kopuły nawy głównej wykonana przez Jerzego Wilhelma Neunhertza, pod program, który ułożył opat Łukomski.

Oratorium św. Jakuba

W oratorium, czyli dawnej kaplicy św. Jakuba Apostoła, podziwiać można zespół fresków z około 1372 roku. Są one zaliczane do najcenniejszych, obok malunków z kaplicy zamkowej w Lublinie, zabytków malarstwa gotyckiego w Polsce. To wyjątkowe dzieło wykonał cysterski mnich przybyły z okolic Kolonii.

Szczególną uwagę warto zwrócić na scenę fundacyjną na ścianie południowej. W centrum został umieszczony św. Jakub, po jego lewej stronie klęczy wraz z rodziną fundator kaplicy, Wierzbięta z Paniewic. Nad postacią Wierzbięty został umieszczony jego herb. Po prawej stronie postaci św. Jakuba Apostoła klęczy grupa cystersów z opactwa w Lądzie, którzy byli odbiorcami darowizny. Nad nimi zaś unosi się herb Królestwa Polskiego – Orzeł Biały, który świadczy o opiece Kazimierza Wielkiego nad opactwem. Jest to jeden z najstarszych zachowanych wizerunków naszego godła. Na przeciwległej ścianie znajduje się fresk z wyobrażeniem Pięciu Panien Głupich oraz św. Jerzego i św. Marcina. Freski uzupełniają wizja końca świata i sądu ostatecznego, postacie świętych oraz tarcze herbowe fundatorów i dobrodziejów klasztoru. Prawdziwą perłą jest późnogotycki rzeźbiony tryptyk.

Kapitularz

Sala kapitularza, wzniesiona około połowy XIV wieku. Pierwotnie było to miejsce spotkań, narad oraz sądów cysterskiej wspólnoty. Po 1722 roku kapitularz zmodernizowano i zamieniono na kaplicę.

Zachowało się gotyckie sklepienie, wsparte na centralnie usytuowanym filarze. To rzadki przykład tego typu rozwiązań konstrukcyjnych. Biblijne sceny na ścianach nawiązują treścią do sądowniczej funkcji tego pomieszczenia.

Krużganki

Krużganki stanowią główny trakt komunikacyjny klasztoru. Pod łukami gotyckich sklepień zachowały się imponujące malowidła przedstawiające cysterską historię i jej świętych bohaterów autorstwa Adama Swacha. Do naszych czasów przetrwało 20 z 26 płócien.

Sala Opacka

Sala Opacka, jedno z największych pomieszczeń klasztoru, powstała w 1722 roku według projektu Pompea Ferrariego. Sufit zdobią freski kilkukrotnie już wspominanego Adama Swacha- niezwykle uzdolnionego franciszkanina. W narożniku plafonu, po lewej stronie u dołu malarz umieścił swój autoportret z franciszkańskim krzyżem na ramieniu i atrybutami malarza – paletą farb i pędzlami.

Główna oś kompozycyjna ukazuje alegorię ludzkiego życia jako drogi wiodącej przez naśladowanie Chrystusa i świętych do nieba lub przez grzechy i występki do piekielnej otchłani. Fryz pod plafonem prezentuje galerię wizerunków lądzkich opatów.

Pomieszczenie służy obecnie jako biblioteka klasztorna.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version