Kościół w Łagiewnikach Kościelnych
dwór,  kościół drewniany,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Łagiewniki Kościelne

Booking.com

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim w gminie Kiszkowo. Pierwsza wzmianka o Łagiewnikach pochodzi z 1284 roku. Pierwotnie była to wieś służebna skupiona wokół wytwarzania naczyń z kory lub skóry. Łagiewniki znajdowały się początkowo w dobrach królewskich, a później także we władaniu takich rodów jak Łagiewniccy, Latalscy, Skoccy, Szenechowie, Karnowscy, Górscy, Rogalińscy, Cielmowscy, Chrząstkowscy, Chrościńscy, Kurczewscy, a później także w rękach niemieckich. Na początku XIX wieku we wsi znajdowało się 21 domów. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała z fundacji prawdopodobnie Mikołaja Strzeszkowica w XV wieku. Na przełomie XVI-i XVII wieku służyła braciom czeskim. Obecny kościół pw. Bożego Ciała wzniesiono w 1741 roku staraniem proboszcza Śliwińskiego. Jest to obiekt konstrukcji zrębowej, wzmocniony od wewnątrz lisicami oraz oszalowany. Charakterystyczna wieża natomiast jest konstrukcji słupowej. Dach obiektu kryty jest gontem. Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi przeważnie z XVIII wieku, chociaż są także elementy z wcześniejszej oraz późniejszej epoki. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z XIX wieku z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy. Obok kościoła wolnostojąca dzwonnica z połowy XVIII wieku.

Dwór

Późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku. Murowany budynek wzniesiono na planie prostokąta z fasadą skierowaną na północ. Na elewacjach reszki dawnych zdobień oraz dekoracji. Obecnie budynek znajduje się w złym stanie technicznym, lecz widać, że jest zamieszkały. Dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA