kościół murowany,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Łaszczyn

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Rawicz. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1240 roku. Wówczas to biskup Poznański Paweł „nadaje dziesięciny” m. in. z Łaszczyna na „utrzymanie kapłana stale urzędującego w Nieparcie”. W XV i XVI wieku Łaszczyn stanowił własność Sarnowskich z pobliskiej Sarnowy, obecnie dzielnicy Rawicza. W XVII wieku ośrodek należał do Zakrzewskich, natomiast w kolejnym stuleciu do Mielżyńskich.

Kościół

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj samodzielnej parafii pojawiają się na początku XV wieku. W 1610 roku Katarzyna z Krzyżanowa Zakrzewska wzniosła w miejsce poprzedniego drewnianego kościoła nowy, murowany przybytek. Gdy w 1638 roku założono miasto Rawicz, głównie zamieszkane przez protestantów i Żydów, rawiccy mieszkańcy przez 230 lat należeli do tejże wiejskiej parafii. Wspomniana świątynia w 1780 roku została częściowo zniszczona w wyniku katastrofy budowlanej, kiedy to zawaliła się kościelna wieża. Obiekt odbudowany przez Maksymiliana Mielżyńskiego również nie przetrwał do naszych czasów, spalił się od uderzenia pioruna w 1868 roku. Obecnie istniejąca świątynia pw. św. Marcina pochodzi z końca XIX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version