pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Łęka Wielka

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Poniec. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z XIII wieku. W średniowieczu widoczny był podział na Łękę Małą oraz Wielką. Na przestrzeni wieków rządziły tutaj różne rodziny, w tym Łęccy, Opalińscy, Zawadzcy czy Krzyccy. W 1767 roku Antoni z Krzycka h. Kotwicz kupił całą majątek za kwotę 280 tys. zł. Kontrakt sprzedaży spisano wówczas w nieodległym Rokossowie. Kolejna rodzina, która miała istotny wpływ na rozwój miejscowości to Mielżyńscy oraz Mycielscy, którzy gospodarzyli tutaj aż do 1939 roku. Wiadomo, iż w 1926 roku do dóbr należały także folwarki Aleksandrowo, Karolinowo, Kopanie, Krzysztofowo i Maciejewo. Całość liczyła 4683 ha, zaś Łęka Wielka 1319,1 ha. Czysty dochód gruntowy wynosił 6193 talary. Gospodarstwo posiadało wówczas gorzelnię i suszarnię płatków ziemniaczanych.

Pałac

Neogotycka rezydencja powstała dla Leona Mielżyńskiego w 1870 roku. Rezydencja składa się z dwóch zasadniczych części: wyższego korpusu i niższej przybudówki dostawionej od północy. Na ich styku wznosi się wieża widokowa. Pomiędzy oknami pierwszego piętra ryzalitu fasady umieszczone zostały monumentalne herby Mielżyńskich i zmarłej w 1870 roku żony hrabiego, czyli Felicji Potockiej. Największe wrażenie robi sporej wielkości płaskorzeźba przedstawiająca poniekąd historię rodu oraz niejako samego państwa polskiego. Zobaczymy tam sztandary z wizerunkiem orła białego oraz rycerzy asystujących królowi w ceremonii uszlachcenia Mielżyńskiego.

Wewnątrz rezydencji znajdują się częściowo zachowane bogate sztukaterie, stolarka oraz inna dekoracja. Warto nadmienić, iż w holu podziwiać można wyjątkowej urody sufit kasetonowy z herbami rodów wielkopolskich. Po II wojnie światowej w pałacu znajdowała się tutaj szkoła. Obecnie rezydencja stanowi własność prywatną- budynek jest wprawdzie opuszczony, lecz pilnowany i niedostępny. Fotografie wykonane za zgodą gospodarza obiektu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version