Dwór w Lipówcu
dwór,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Lipówiec

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim w gminie Kobylniki. Pierwszymi znanymi właścicielami tych terenów byli zapewne Kuklinowscy z Kuklinowa. Pod koniec XVII wieku opisywane grunty znalazły się w posiadaniu Rafała Leszczyńskiego, później także m.in. takich rodzina jak Wierusz-Walknowskich, Umińskich, Mielżyńskich, Węgorzewskich i Urowskich. W 1872 roku dzierżawcą 1221-morgowego folwarku Lipówiec był Carl Bormann. W 1913 roku wchodził w skład dóbr rycerskich Kuklinów. Właścicielem wówczas około 300 ha obszaru był Józef Chełkowski h. Wczele ze Staregogrodu. Do tejże rodziny majątek należał aż do wybuchu 2. wojny światowej.

Dwór

Dwór z połowy XIX wieku zbudowany prawdopodobnie dla Bernarda Urowskiego. Jest to rezydencja pięcioosiowa, parterowa z dwuspadowym naczółkowym dachem. Elewację frontową charakteryzuje płytki ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnie nad piętrem. Obiekt zdewastowany oraz opuszczony, prawdopodobnie przeznaczony do rozbiórki. Wokół równie zaniedbany dawny folwark.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version