Kościół w Liścu Wielkim
kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Lisiec Wielki

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Stare Miasto. Pierwsze informacje w źródłach pojawiają się już w XII wieku, wówczas Mieszko Stary nadaje miejscowość klasztorowi w Kościelnej Wsi. Kolejne wiadomości na temat zamiany Liśca Wielkiego na inne wsie przez księcia Władysława Odonica z klasztorem pojawiają się w 1232 roku. Pierwszy kościół mógł tutaj istnieć w XIV wieku z fundacji najprawdopodobniej królewskiej. W pismach arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego autora zbioru statutów synodalnych wydanych w 1521 roku wymienia się Lisiec Wielki jako dobra królewskie- trwało to przynajmniej do XVII wieku, kiedy to wieś trafia we władanie Lisieckich i Witowskich. Z zachowanych dokumentów wiemy o żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku proboszczu Wojciechu Sobiepańskim, który to przyczynił się do nałożenia ekskomuniki na miejscowych włościan, którzy nie uiszczali parafii należnych podatków. Czarę goryczy przelała Anna Lisiecka, która sprzyjała protestantyzmowi. Wraz z synami dojeżdżała na nabożeństwa do Wyszyny, w której przebywał duchowny protestancki. W późniejszym okresie Lisiec Wielki stał się własnością dóbr koronnych skarbu państwa, by w 1840 roku ponownie być zarządzany przez szlachtę. Wówczas wieś przeszła na własność braci Apolinarego i Alfreda Schuppe, a następnie Antoniego Antoniego Komierowskiego.

Kościół

Neogotycka świątynia wzniesiona w latach 1878-1885 w miejscu wcześniejszych, drewnianych obiektów, za sprawą księdza Wojciecha Malińskiego, który przybył tutaj ze Starego Miasta. Poprzedni obiekt, który znajdował się w złym stanie technicznym, zniszczyła w 1868 roku burza. Konsekracja nowej świątyni miała miejsce w 1901 roku. Siedem lat później Aleksander Przewalski przyozdabia wnętrze przybytku polichromią. W czasie II wojny światowej kościół został zajęty i zdewastowany przez Niemców, lecz po wojnie sukcesywnie go odnowiono. Obecnie kościół jest bardzo zadbany i wygląda niezwykle okazale. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Autorem obrazów w ołtarzach bocznych i na feretronach jest Tadeusz Bałukiewicz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version