Kościół w Łodzi
kościół drewniany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Łódź

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Stęszew. Miejscowość położona jest malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami rynnowymi: Dymaczewskim i Witobelskim. Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z 1271 roku. Już wówczas znajdował się tutaj kościół. Biskup poznański Andrzej Szymonowicz ustanawiając wówczas archidiakonaty w diecezji poznańskiej potwierdza istnienie tejże drewnianej świątyni. Przez miejscowość przechodzi wielkopolski szlak św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Jezioro Dymaczewskie

Kościół

Obecnie istniejący kościół pw. św. Jadwigi zasadniczo powstał w 1610 roku, lecz jego ostateczny kształt jest efektem licznych rozbudów oraz remontów. Zasadnicze adaptacje miały miejsce w 1784 roku oraz 1854 roku. Wówczas dostawiono do drewnianego obiektu murowane przybudówki, w tym okazałą kaplicę grobową rodziny Potockich, właścicieli pobliskiego Będlewa. Co ciekawe konstrukcję zamyka murowana zakrystia na planie ośmioboku, zbudowana dopiero w 1936 roku według projektu Lucjana Michałowskiego. Wyposażenie wnętrza pochodzi zasadniczo z okresu od XVII do XIX wieku. Wokół cmentarz z zachowanymi starymi nagrobkami.

Zbór

Dawny zbór ewangelicki wzniesiony w 1911 roku. To niewielka, parterowa budowla z wystawką pośrodku. Nad głównym wejściem zachowany w szczycie kartusz z datą budowy.

Dawny zbór ewangelicki w Łodzi

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA