Dworek w Łowęcicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Łowęcice

Wieś położona w powiecie jarocińskim, w gminie Jaraczewo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1382 roku. W 1404 roku Łowęcice są wymieniane wśród wsi należących do parafii Cerekwica, należały także do dóbr cerekwickich. Pod koniec XIX wieku obszar dóbr rycerskich Łowęcice wraz z folwarkiem Poręba wynosił ok. 457 ha. W 1895 roku obok wsi Łowęcice odnotowuje się wieś Lowenitz jako niemiecka wieś kolonizacyjna. Pierwsza miejscowość liczyła wówczas 229 mieszkańców (224 katolików i 5 ewangelików). W drugiej mieszkały 263 osoby (177 ewangelików i 86 katolików). Po przejęciu dóbr przez komisje kolonizacyjną dobra rozparcelowano, a ziemię przeznaczono pod mniejsze gospodarstwa rolne.

Warto odnotować, iż w Łowęcicach urodził się błogosławiony Grzegorz Bolesław Frąckowiak, werbista, stracony w 1942 roku w Dreźnie za działalność konspiracyjną.

Dwór (pałac)

Do znajdującej się tutaj zabytkowej rezydencji pozornie łatwo trawić, ale warto zwrócić uwagę, że kierunkowskaz kieruje na „Pałacyk Poręba”, a obiekt znajduje się… w Parku Wojciechowo… w Łowęcicach? Wszystkiemu winne są zapewne zawirowania historyczne z końca XIX wieku oraz powojenne zmiany nazw. Dawny folwark Poręba po 1945 roku znalazł się w obrębie administracyjnym Łowęcic.

Na miejscu zastaniemy eklektyczny murowany dworek kryty ciemną karpiówką, określany także mianem pałacu, z połowy XIX wieku zbudowany najprawdopodobniej dla rodziny Jaraczewskich. Na początku XX wieku w pałacyku utworzono ośrodek wypoczynkowy. Przed II wojną światową znajdował się tutaj pensjonat prowadzony przez siostry narodowości niemieckiej. Obiekt dostępny z zewnątrz. Wokół park z zachowanym starym drzewostanem, w tym lipami drobnolistnymi.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA