Dworek w Łowęcicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Łowęcice

Wieś położona w powiecie jarocińskim, w gminie Jaraczewo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1382 roku. W 1404 roku Łowęcice są wymieniane wśród wsi należących do parafii Cerekwica, należały także do dóbr cerekwickich. Pod koniec XIX wieku obszar dóbr rycerskich Łowęcice wraz z folwarkiem Poręba wynosił ok. 457 ha. W 1895 roku obok wsi Łowęcice odnotowuje się wieś Lowenitz jako niemiecka wieś kolonizacyjna. Pierwsza miejscowość liczyła wówczas 229 mieszkańców (224 katolików i 5 ewangelików). W drugiej mieszkały 263 osoby (177 ewangelików i 86 katolików). Po przejęciu dóbr przez komisje kolonizacyjną dobra rozparcelowano, a ziemię przeznaczono pod mniejsze gospodarstwa rolne.

Warto odnotować, iż w Łowęcicach urodził się błogosławiony Grzegorz Bolesław Frąckowiak, werbista, stracony w 1942 roku w Dreźnie za działalność konspiracyjną.

Dwór (pałac)

Do znajdującej się tutaj zabytkowej rezydencji pozornie łatwo trawić, ale warto zwrócić uwagę, że kierunkowskaz kieruje na „Pałacyk Poręba”, a obiekt znajduje się… w Parku Wojciechowo… w Łowęcicach? Wszystkiemu winne są zapewne zawirowania historyczne z końca XIX wieku oraz powojenne zmiany nazw. Dawny folwark Poręba po 1945 roku znalazł się w obrębie administracyjnym Łowęcic.

Na miejscu zastaniemy eklektyczny murowany dworek kryty ciemną karpiówką, określany także mianem pałacu, z połowy XIX wieku zbudowany najprawdopodobniej dla rodziny Jaraczewskich. Na początku XX wieku w pałacyku utworzono ośrodek wypoczynkowy. Przed II wojną światową znajdował się tutaj pensjonat prowadzony przez siostry narodowości niemieckiej. Obiekt dostępny z zewnątrz. Wokół park z zachowanym starym drzewostanem, w tym lipami drobnolistnymi.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version