Kościół w Lubaszu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat czarnkowsko-trzcianecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Lubasz

Wieś położona w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, siedziba gminy o tej samej nazwie. Najstarsza wzmianka pisana o miejscowości pochodzi z 1288 roku, jednak historia znajdującej się tutaj parafii może sięgać nawet XII wieku. Lubasz początkowo należał do rodziny Radwanów, którego przedstawiciele przyjęli z biegiem lat nazwisko Lubawskich. Później gospodarowali tutaj Gorajscy i Miaskowscy. Ostatnim właścicielem Lubasza był Mieczysław Szułdrzyński.

Kościół pw. NMP

To niezwykle ciekawy przykład późnobarokowej świątyni posiadającej w fasadzie dwie ukośnie ustawione wieże. Powstanie wcześniejszego kościoła na tzw. Krasnej Górze wiąże się z cudownym obrazem przywiezionym przez cystersa z Przemętu Adama Ryskoniusa. Jak głosi miejscowe podanie, Matka Boża ukazała się pewnemu leśnikowi i powiedziała mu, że wszyscy, którzy będą się w tym miejscu modlić, uzyskają łaski. Przybytek ten spłonął w 1664 roku, jednak obraz w niewyjaśniony sposób ocalał. Po nim postawiono kolejną świątynię rozebraną niecałe 100 lat później.

Kościół w Lubaszu

Obecny kościół powstał w latach 1750-1772 z inicjatywy ks. Jana Halińskiego. Fundatorem projektu był dziedzic, Wojciech Maksymilian Bończa Miaskowski, późniejszy wojewoda kaliski. Do inicjatywy tej przyłączyła się także okoliczna szlachta oraz wierni. Jest to jeden z okazalszych wiejskich barokowych kościołów. Ten jednonawowy budynek zaprojektowano z nieco węższym, zamkniętym półkoliście prezbiterium od wschodu. Wzdłuż bocznych ścian prezbiterium znajdują się dwie wydłużone, prostokątne przybudówki: po stronie południowej- zakrystia, po stronie północnej- skarbczyk. Kaplice boczne nakrywają kopuły z niskimi latarniami. Strop zdobi polichromia z 1937 roku wykonana przez Wacława Taranczewskiego przedstawiająca sceny z życia Marii. Wnętrze posiada jednolicie rokokowy wystrój. Nad wejściem głównym znajduje się ozdobiony przez artystów włoskich chór z organami oraz rzeźbami przedstawiającymi anioły.

Kościół w Lubaszu

Koniecznie trzeba wspomnieć o cudownym obrazie Matki Boskiej Śnieżnej umieszczonym w ołtarzu głównym. Dzieło sztuki pochodzące z końca XVI wieku namalowane jest farbami olejnymi na dwóch dębowych deskach o wymiarach 93,5 x 130,5 cm. Wzorowane jest na wizerunku o nazwie Wybawienie Ludu Rzymskiego z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, zwanej także Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej.

Kościół w Lubaszu

Po wschodniej stronie świątyni rozciąga się okazały cmentarz przykościelny, na którym zachowały się dawne nagrobki z XIX i XX wieku. Tuż obok wzniesiono także charakterystyczną dzwonnicę z XIX wieku.

Pałac

Pałac z 1756 roku wzniesiony dla rodziny Miaskowskich. Zupełnie unikatowym elementem są zachowane na elewacjach tablice fundacyjne. Znajdziemy tam informacje o… historii obiektu. Dowiadujemy się z nich, że obecna rezydencja została zbudowana w miejscu poprzedniego budynku dla wojewody kaliskiego Wojciecha Miaskowskiego. Odnajdziemy tam datę budowy drewnianego dworu, czyli 1546 rok, datę budowy pałacu tj. 1756 rok oraz datę ostatniej przebudowy, która dokonała się w 1911 roku dla Szułdrzyńskich.

Pałac w Lubaszu

Zabytek powstał na planie litery L. Charakterystycznym elementem pałacu jest podcień wsparty na dziesięciu kolumnach. Układ wnętrza głównego korpusu dworu jest dwutraktowy z sienią i salonem na osi. W jednotraktowym skrzydle bocznym ponoć przetrwały pozostałości dawnego, być może jeszcze XVIII-wiecznego, wystroju sypialni z alkową dekorowaną czterema jońskimi kolumienkami. Obecnie dom stanowi własność prywatną, dostępną jedynie z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version