atrakcje

Lubiń

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś w gminie Krzywiń, powiat kościański. Liczy około 700 mieszkańców. Położona jest ok. 30 km. na północny-wschód od Leszna. Od początków swojego istnienia Lubiń związany jest z zakonem bernardynów, którzy przybyli tutaj około 1070 roku z opactwa św. Jakuba w Leodium – obecnie Liege w Belgii. Według tradycji z tutejszym opactwem związany był pierwszy polski kronikarz Gall Anonim.

Klasztor

Początki klasztoru benedyktynów w Lubiniu sięgają XI wieku. Kto sprowadził tutaj mnichów do końca nie wiadomo, w źródłach ikonograficznych podaje się dwie postacie: komesa Michała z Góry lub Bolesława II Śmiałego. Nieznane bliżej wydarzenia spowodowały przerwanie rozpoczętej z rozmachem budowie obiektu. Powtórna fundacja, tym razem z rąk księcia Bolesława Krzywoustego, miała miejsce w wieku XII. Powracający mnisi zastali na miejscu niedokończone budowle, wykopane rowy i zgromadzony budulec kamienny. W 1145 roku w nowo powstałym kościele poświęcono ołtarz dedykując go Najświętszej Maryi Pannie. Lata kolejne to rozbudowa kościoła, dostawiając do niego od zachodu masyw wieżowy z emporą-lożą na piętrze i kryptą podwieżową. W pierwszych dziesięcioleciach XIII wieku płytką apsydę zastąpiono wydłużonym prostokątnym prezbiterium, lepiej przystosowanym do modlitw chórowych. Pośrodku chóru znaleźli wieczny spoczynek opaci lubińscy. Kolejna przebudowa miała miejsce w XV wieku, z tego okresu pochodzi szczyt świątyni od strony wschodniej. W XVII wieku i pierwszej połowie wieku XVIII kościół i klasztor przebudowano w stylu barokowym, zachowanym do dzisiaj.
W 1834 roku doprowadzono do kasaty zakonu. Wiązało się to ze zniszczeniem większości budynków klasztornych, rozproszeniem majątku, biblioteki i parametrów liturgicznych. Dopiero po około 100 latach benedyktyni powrócili do Lubinia i wznowili swą działalność, remontując starą siedzibę i planując jej rozbudowę.
Docieniając niezwykłe walory historyczne miejsca na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z dn. 9 grudnia 2009 roku Lubiń uznano za Pomnik Historii.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym