kościół drewniany,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Łubowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Łubowo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi w 1323 roku. W średniowieczu była całkiem dobrze prosperującą osadą, czego dowodem było posiadanie w XV-XVI wieku praw miejskich. Po tym okresie wzmiankowana ponownie jako wieś. Obecnie siedziba Gminy Łubowo.

Kościół

Obecna świątynia, wybudowana na miejscu wcześniejszych obiektów, powstała w 1660 po pożarze wcześniejszej. Konsekrowana przez Stanisława Dzianotta, który był m.in. przełożonym Zakonu Maltańskiego, stąd krzyż maltański na szczycie wieży. Kościół został rozbudowany z fundacji rodziny Lutomskich o kaplicę boczną w 1720 roku a trzydzieści lat później także o wieżę. Obiekt orientowany o jednonawowej konstrukcji zrębowej. Wewnątrz polichromia figuralna o ornamencie roślinnej z lat 1975 – 76 autorstwa Teodora Szukały. Wyposażenie barokowo – ludowe z XVII/XVIII wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA