Kościół w Łukowie
kościół drewniany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Łukowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Oborniki. Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj parafii pochodzą z 1397 roku. W XIX wieku wieś należała do Grabowskich, a następnie od połowy stulecia do Martinich, którzy gospodarowali tutaj do II wojny światowej.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Pałac

Klasycystyczny pałac zbudowany dla rodziny Grabowskich na początku XIX wieku. Rezydencję przebudowano w 1877 roku dla kolejnych właścicieli ziemskich- Martinich. Jest to piętrowy pałac z trójkątnie zwieńczonym ryzalitem na osi, kryty płaskim dachem czterospadowym. W tympanonie ogrodowym znajduje się data 1877. Z boku pałacu dobudowane zostało parterowe skrzydło kryte płaskim dachem. Rozległy park krajobrazowy rozciąga się na przestrzeni 11,5 hektara.

Pałac w Łukowie
Pałac w Łukowie

W 1831 roku w pałacu przebywał Adam Mickiewicz. Tak wizytę odnotował Józef Grabowski w swoim kalendarzu: „Grudzień 23/1831. Przybył do naszego domu przyjaciel nasz Franciszek Mickiewicz i zastał u nas brata Adama„.  Józef Grabowski, oficer napoleoński i polityk, nie brał bezpośredniego udziału w powstaniu listopadowym, ale wszelkimi możliwymi sposobami wspierał powstańców. Warto dodać, iż Franciszek Mickiewicz po Powstaniu Listopadowym był internowany w Elblągu. Po jego uwolnieniu przy wstawiennictwu m.in. Grabowskiego przyjechał do Łukowa z Wincentym Polem i Stefanem Garczyńskim. Wybitni goście przebywali tutaj tydzień. Dla naszego wieszcza była to ostatnia wigilia w kraju, a brat mieszkał w Łukowie jeszcze długie lata. Kiedy sytuacja zmusiła Grabowskich do sprzedaży majątku niemieckiej rodzinie Martinich, Franciszka ulokowano w Rożnowie we dworze Anieli i Hilarego Baranowskich.  Adam Mickiewicz nie zapomniał o poświęceniu Grabowskiego i umieścił go w Panu Tadeuszu:

Jeździłem ich odwiedzić; więc z panem Józefem
Grabowskim, który teraz jest rejmentu szefem,
A podówczas żył na wsi blisko Obiezierza,
Polowaliśmy sobie na małego źwierza.
Był pokój w Wielkopolszcze, jak teraz na Litwie;
Wtem nagle rozeszła się wieść o strasznej bitwie.
Przybiegł do nas posłaniec od pana Towdena:
Grabowski list przeczytał, krzyknął: «Jena! Jena!
Zbito Prusaków na łeb, na szyję, wygrana!»

Do niedawna w pałacu mieszkało kilka rodzin, a obecnie rezydencja przeszła w ręce prywatne i jest remontowana. We wnętrzu fragmentarycznie zachowały się niegdyś bogate sztukaterie i drewniana stolarka. Obok budynek spichlerza zbudowanego na początku XIX wieku.

Spichlerz w Łukowie
Spichlerz w Łukowie

Kościół

Obecna świątynia pw. św. Michała Archanioła, wzniesiona w miejscu wcześniejszego przybytku, pochodzi z 1780 roku. Obecna forma jest rezultatem przebudowy z 1824 roku i późniejszych remontów. Jest to obiekt drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, z węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. We wnętrzu zachowało się rokokowe wyposażenie z końca XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Ars Moriendi autorstwa Wacława Grafa z 1753 roku oraz pozostałe wizerunki świętych umieszczone w ołtarzach bocznych.

Do historii parafii przeszła pasterka z 1831 roku- uczestniczył w niej sam Adam Mickiewicz, który przebywał w Łukowie u swojego brata Franciszka Mickiewicza. Na pamiątkę tego wydarzenia wykonano okolicznościową tablicę, którą umieszczono w kruchcie. W sąsiednim domu parafialnym umieszczono skromna Izba Pamięci im. Adama i Franciszka Mickiewiczów.

Murowana neogotycka kapliczka w Łukowie
Murowana neogotycka kapliczka w Łukowie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA