kościół murowany

Lwówek

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 2 Średnia: 3.5]

Miasto położone w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek. Początki miasta sięgają 1418 roku, kiedy to w miejscu poprzedniego miasta o nazwie Wojszyno lokowano nowe. Prawa miejskie zostały nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Osada posiadająca dwór otoczony fosą rozwijała się sprawnie, lecz była parokrotnie niszczona przez pożary. W XVI wieku miejscowość była własnością Ostrorogów, istniał tutaj wówczas znany browar. W 1811 roku we Lwówku mieszkało niespełna 1500 osób. Wówczas działał tutaj kościół katolicki, protestancki oraz synagoga żydowska. Jeszcze do XIX wieku miasto było otoczone fosą. Z tego okresu zachowała się zabudowa rynku z ciekawą wieżyczką zegarową. Rynek w momencie wykonywania przeze mnie zdjęć przechodził rewitalizację. Miejscowość sprawia bardzo sympatyczne wrażenie, polecam na krótką wycieczkę.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Lwówek

ładowanie mapy - proszę czekać...

Lwówek 52.448900, 16.180400 Lwówek

Pałac

Barokowy pałac z 1728 roku zbudowany dla biskupa J.Pawłowskiego, następnie przebudowany w 1780 roku dla rodziny Łęckich, którzy byli właścicielami majątku aż do II wojny światowej. Jest to budowla o wyraźnych cechach klasycystycznych na planie zbliżonym do litery T. Największe wrażenie robi monumentalny portyk. Rezydencja przeszła niedawno remont i prezentuje się niezwykle okazale.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Najstarszy zachowany zabytek Lwówka. Świątynia datowana jest na II połową XV wieku, później kilkukrotnie przebudowana. Zasadnicza konstrukcja pochodzi jednak z początku XVI wieku z fundacji Ostrorogów. Kościół posiada dwie wieże, jest konstrukcji halowej. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym