kościół murowany,  Miasto,  pałac,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka

Lwówek

Miasto położone w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek. Początki miasta sięgają 1418 roku, kiedy to w miejscu poprzedniego miasta o nazwie Wojszyno lokowano nowe. Prawa miejskie zostały nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Osada posiadająca dwór otoczony fosą rozwijała się sprawnie, lecz była parokrotnie niszczona przez pożary. W XVI wieku miejscowość była własnością Ostrorogów, istniał tutaj wówczas znany browar. W 1811 roku we Lwówku mieszkało niespełna 1500 osób. Wówczas działał tutaj kościół katolicki, protestancki oraz synagoga żydowska. Jeszcze do XIX wieku miasto było otoczone fosą. Z tego okresu zachowała się zabudowa rynku z ciekawą wieżyczką zegarową. Rynek w momencie wykonywania przeze mnie zdjęć przechodził rewitalizację. Miejscowość sprawia bardzo sympatyczne wrażenie, polecam na krótką wycieczkę.

Pałac

Barokowy pałac z 1728 roku zbudowany dla biskupa J.Pawłowskiego, następnie przebudowany w 1780 roku dla rodziny Łęckich, którzy byli właścicielami majątku aż do II wojny światowej. Jest to budowla o wyraźnych cechach klasycystycznych na planie zbliżonym do litery T. Największe wrażenie robi monumentalny portyk. Rezydencja przeszła niedawno remont i prezentuje się niezwykle okazale.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Najstarszy zachowany zabytek Lwówka. Świątynia datowana jest na II połową XV wieku, później kilkukrotnie przebudowana. Zasadnicza konstrukcja pochodzi jednak z początku XVI wieku z fundacji Ostrorogów. Kościół posiada dwie wieże, jest konstrukcji halowej. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA