Rynek we Lwówku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  pałac,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka

Lwówek

Miasto położone w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek. Początki miasta sięgają 1418 roku, kiedy to w miejscu poprzedniego miasta o nazwie Wojszyno lokowano nowe. Prawa miejskie zostały nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Osada posiadająca dwór otoczony fosą rozwijała się sprawnie, lecz była parokrotnie niszczona przez pożary. W XVI wieku miejscowość była własnością Ostrorogów, istniał tutaj wówczas znany browar. W 1811 roku we Lwówku mieszkało niespełna 1500 osób. Wówczas działał tutaj kościół katolicki, protestancki oraz synagoga żydowska. Jeszcze do XIX wieku miasto było otoczone fosą. Z tego okresu zachowała się zabudowa rynku z ciekawą wieżyczką zegarową. Miejscowość sprawia bardzo sympatyczne wrażenie, polecam na krótką wycieczkę.

Pałac

Barokowy pałac z 1728 roku zbudowany dla biskupa J.Pawłowskiego, następnie przebudowany w 1780 roku dla rodziny Łęckich, którzy byli właścicielami majątku aż do II wojny światowej. Jest to budowla o wyraźnych cechach klasycystycznych na planie zbliżonym do litery T. Największe wrażenie robi monumentalny portyk. Rezydencja przeszła niedawno remont i prezentuje się niezwykle okazale.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Najstarszy zachowany zabytek Lwówka. Świątynia datowana jest na II połową XV wieku, później kilkukrotnie przebudowana. Zasadnicza konstrukcja pochodzi jednak z początku XVI wieku z fundacji Ostrorogów. Kościół posiada dwie wieże, jest konstrukcji halowej. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku.

Kościół cmentarny

Późnobarokowy kościół cmentarny pw. św. Krzyża powstał na obrzeżach miasteczka około 1780 roku z fundacji Jadwigi z Pawłowskich Łąckiej. Zapewne jego architektem był pochodzący z Czech Antoni Hoehne. Jest to budowla centralna, wzniesiona na rzucie krzyża greckiego o kwadratowych, jednoprzęsłowych ramionach. Charakterystyczna kopuła kryta jest blachą, a dachy nad ramionami krzyża pokryte zostały dachówką. Kopułę ozdabia silnie przemalowana polichromia, zapewne z końca XVIII wieku, przedstawiająca Znalezienie Krzyża Świętego. Wewnątrz zachowało się późnobarokowe i rokokowe wyposażenie z czasu budowy kościoła.

Kościół cmentarny we Lwówku
Kościół cmentarny we Lwówku

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version