Pałac w Marchwaczu
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Marchwacz

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, gminie Szczytniki, ok. 12 km. na wschód od Kalisza. Liczy około 400 mieszkańców. Pierwsze źródła pisane pochodzące z 1136 roku wspominają wieś jako posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1819 roku przechodzi na własność Bonawentury Niemojowskiego, prezesa Rządu Narodowego w okresie powstania listopadowego. Jako represje za działalność powstańczą i patriotyczną dobra marchwackie zostały skonfiskowane w 1834 roku, a 3 lata później odkupione przez owdowiałą żonę Bonawentury. Rodzina Niemojowskich goapodarowała wsią aż do 1939 roku. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Wacław Józef Niemojowski. W latach 1900-1910 był prezesem Towarzystwa Rolniczego w Kaliszu. Został marszałkiem koronnym Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego w 1917 roku. Ponadto współpracował blisko z Józefem Piłsudskim, wysuwano nawet jego kandydaturę do Rady Regencyjnej. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy namawiali go do współpracy, ale mimo sędziwego wieku nie dał się złamać. Zmarł w wyniku udaru po brutalnych przesłuchaniach przez Gestapo 14 grudnia 1939 roku.

Pałac

Zbudowany w latach 1820- 1821 dla Bonawentury Niemojowskiego. Był to obiekt w stylu klasycystycznym. Prawdopodobnie w 1905 roku został przebudowany i rozbudowany, staraniem Wacława Józefa Niemojowskiego, przez architekta Stefana Szyllera. Obiekt jest wzorowany na pałacu łazienkowskim w Warszawie- murowany, podpiwniczony, o rozczłonkowanej bryle składającej się z harmonijnie połączonych części o różnych wysokościach. Środkowa część pałacu piętrowa, zwieńczona rzeźbami o tematyce mitologicznej przedstawiającymi cztery pory roku autorstwa Pawła Krzyżanowskiego. Na parterze znajdowały się takie pomieszczenia jak hol, biblioteka, gabinet pana, garderoba, sypialnia pana, sypialnia pani, buduar, salonik pani, bilard, salon, jadalnia, kredens oraz spiżarnia. Według Majątków Wielkopolskich Powiat kaliski w reprezentacyjnych wnętrza parteru zachowała się dekoracja sztukatorska, stolarka okienna i drzwiowa, a w holu posadzka terakotowa. W ostatnich latach pałac został wyremontowany, a obecnie jest wystawiony na sprzedaż. Obiekt niedostępny, stanowi własność prywatną (kwiecień 2007). Fotografie wykonane zza ogrodzenia.

Brama wjazdowa do parku

Neogotycka brama wjazdowa pochodząca zapewne z lat 60. XIX wieku.

Budynki folwarczne

  • Stajnia koni cugowych pochodząca z lat 80. XIX wieku, rozbudowana o wieżę na początku XX wieku.
  • Obora wzniesiona w 2. ćw. XIX wieku, przebudowany na początku XX wieku. Murowana z cegły, parterowa.
  • Spichlerz robiący największe wrażenie z całego zespołu folwarcznego. Obiekt z początku XX wieku wzniesiony najprawdopodobniej według projektu Wacława Niemojowskiego. Murowany z cegły, podpiwniczony korpus główny, zwieńczony wieżyczką z obeliskiem.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version