Kościół pw. św. Wojciecha w Margoninie
kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie

Margonin

Miasto położone w powiecie chodzieskim nad północnym brzegiem Jeziora Margonińskiego. Pierwsza wzmianka o Margoninie, która była wówczas wsią, pochodzi z 1364 roku. Miasto było lokowane jeszcze przed 1402 rokiem. W czerwcu 1414 roku biskup poznański Andrzej Łaskarz z Gocławia wystawił akt erekcyjny kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wojciecha. Co ciekawe w 1469 roku ośrodek posiadał mury miejskie, które z biegiem wieków zostały rozebrane. Pierwotnie było to miasto prywatne należące w okresie od XIV-XV wieku do Grzymalitów- Margońskich, na początku XVII wieku do Rozdrażewskich, w XVII wieku i początku XVIII wieku do Gembickich, w XVIII wieku do Ciecirskich, a następnie do Skórzewskich. Najstarszym świadectwem przeszłości tego terenu jest grodzisko, wzmiankowane w XV wieku jako fortalicium. W 1778 na terenie grodziska zbudowano zbór luterański, który w 1892 uległ katastrofie budowlanej. Margonin znany jest obecnie z pięknych jezior i terenów wypoczynkowych.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Margoninie i okolicach!

Muzealna Izba Historyczno-Etnograficzna w Margoninie
Muzealna Izba Historyczno-Etnograficzna w Margoninie

Kościół pw. św. Wojciecha

Obecna świątynia pw. św. Wojciecha powstała w miejscu poprzedniego obiektu z XV wieku, który uległ zniszczeniu. Obudowa kościoła miała miejsce w latach 1753-1755 z fundacji Baltazara Ciecierskiego i Anny z Malechowskich Ciecierskiej dzięki staraniom proboszcza Jana Walickiego. Jest to obiekt wzniesiony z cegły palonej w wiązaniu gotyckim, orientowany, na rzucie prostokąta, trójnawowy z prosto zamkniętym dwuprzęsłowym prezbiterium. Charakterystyczna jest dwukondygnacyjną elewacja frontowa zwieńczona szczytem z tzw. spływami. Wnętrze kościoła nakrywa sklepienie typu żeglastego. Wyposażenie pochodzi przeważnie z XVIII wieku. Przy świątyni znajduje się klasycystyczna dzwonnica wzniesiona w formie wolnostojącej dwukondygnacyjnej wieży z bramami pochodząca z przełomu XVIII/XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA