Kościół pw. św. Wojciecha w Margoninie
kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie

Margonin

Miasto położone w powiecie chodzieskim nad północnym brzegiem Jeziora Margonińskiego. Pierwsza wzmianka o Margoninie, która była wówczas wsią, pochodzi z 1364 roku. Miasto było lokowane jeszcze przed 1402 rokiem. W czerwcu 1414 roku biskup poznański Andrzej Łaskarz z Gocławia wystawił akt erekcyjny kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wojciecha. Co ciekawe w 1469 roku ośrodek posiadał mury miejskie, które z biegiem wieków zostały rozebrane. Pierwotnie było to miasto prywatne należące w okresie od XIV-XV wieku do Grzymalitów- Margońskich, na początku XVII wieku do Rozdrażewskich, w XVII wieku i początku XVIII wieku do Gembickich, w XVIII wieku do Ciecirskich, a następnie do Skórzewskich. Najstarszym świadectwem przeszłości tego terenu jest grodzisko, wzmiankowane w XV wieku jako fortalicium. W 1778 na terenie grodziska zbudowano zbór luterański, który w 1892 uległ katastrofie budowlanej. Margonin znany jest obecnie z pięknych jezior i terenów wypoczynkowych.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Margoninie i okolicach!

Muzealna Izba Historyczno-Etnograficzna w Margoninie

Kościół pw. św. Wojciecha

Obecna świątynia pw. św. Wojciecha powstała w miejscu poprzedniego obiektu z XV wieku, który uległ zniszczeniu. Obudowa kościoła miała miejsce w latach 1753-1755 z fundacji Baltazara Ciecierskiego i Anny z Malechowskich Ciecierskiej dzięki staraniom proboszcza Jana Walickiego. Jest to obiekt wzniesiony z cegły palonej w wiązaniu gotyckim, orientowany, na rzucie prostokąta, trójnawowy z prosto zamkniętym dwuprzęsłowym prezbiterium. Charakterystyczna jest dwukondygnacyjną elewacja frontowa zwieńczona szczytem z tzw. spływami. Wnętrze kościoła nakrywa sklepienie typu żeglastego. Wyposażenie pochodzi przeważnie z XVIII wieku. Przy świątyni znajduje się klasycystyczna dzwonnica wzniesiona w formie wolnostojącej dwukondygnacyjnej wieży z bramami pochodząca z przełomu XVIII/XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version