Kościół w Mchach
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Mchy

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Książ Wielkopolski. Pierwsze informacje o miejscowości pojawiają się w połowie XIII wieku pod nazwą Mchi. Wiemy, iż przed 1458 rokiem Mchy otrzymały prawa miejskie, które zostały odebrane przed 1600 rokiem. W wieku XVIII i na początku XIX stulecia Mchy należały do Bieńkowskich, następnie Karśnickich, a w XX wieku do Mielżyńskich. Majątek w 1926 roku liczył 1600 hektarów, miał gorzelnię i cegielnię. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Feliks Mielżyński.

Kościół

Późnorenesansowy kościół pw. św. Marcina z lat 1575-1616. Do świątyni dostawiono następnie wysoką barokową wieżę z zegarem. Na ogrodzeniu epitafium poświęcone dziedzicowi wsi Sebastianowi Korwinowi Bieńkowskiemu z 1857 roku. Przed świątynią znajduje się pomnik biskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka.

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1790-1794 dla Sebastiana Bieńkowskiego według własnego projektu- kształtem oraz stylem nawiązuje do pałacu w Siernikach. Okazały portyk wsparty jest na czterech kolumnach. W fasadzie ogrodowej znajduje się lekko wysunięty półokrągły ryzalit zawierający salę balową w której zachowała się bogata dekoracja sztukatorska autorstwa cenionego artysty Michała Ceptowicza. Na przedwojennych zdjęciach całość prezentuje się bardzo okazale:

Po wojnie we wnętrzu znajdowała się szkoła podstawowa, obecnie pałac stoi pusty. Rezydencja ma od niedawna nowego właściciela, który zabezpieczył zabytek przed postępująca dewastacją. Dawniej był on całkowicie dostępny i pozbawiony opieki, co potęgowało niestety zniszczenia. Mimo pozytywnych zmian pałac prezentuje obecnie zły stan techniczny, to już ostatni dzwonek, aby go uratować. Na ten moment wstęp do całkowicie zdziczałego parku nie stanowi żadnego problemu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version