kościół murowany,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Michorzewo

Wieś położona w powiecie nowotomyskim w gminie Kuślin. Nazwa miejscowości ponoć wywodzi się od Michora – benedyktyna z Lubinia. Nadawałoby to miejscowości bardzo starą metrykę, lecz pierwsze wzmianki o niej pojawiają się dopiero w 1399 roku. Źródła pisane tutejszą parafię wzmiankują od 1431 roku. Od średniowiecza Michorzewo należało do sławnej rodziny Opalińskich herbu Łodzia. Od drugiej połowy XVIII wieku aż do II wojny światowej Michorzewo należało do zasłużonej rodziny Sczanieckich. Urodził się tutaj znany lekarz psychiatra Kazimierz Filip Wize, administrator dóbr w Sędzinach. Ponadto na miejscowym cmentarzu pochowano Emilię Sczaniecką (1804-1896).

Kościół

Barokowo-klasycystyczny kościół NMP i Wszystkich Świętych wzniesiony w latach 1797 – 1800 na miejscu poprzednich drewnianych świątyń z fundacji starościny średzkiej Anastazji ze Skórzewskich Sczanieckiej. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał ks. Arcybiskup Florian Stablewski 29 sierpnia 1897 roku w setną rocznicę rozpoczęcia budowy obiektu. W połowie XIX wieku obiekt został rozbudowany o okazały grobowiec kosztem i staraniem Emilii Sczanieckiej. Wewnątrz znajduje się wyposażenie przeważnie z końca XVIII oraz początku XIX wieku. Ozdobne witraże są dziełem bratanka Jana Matejki- Stefana.

Michorzewo jest miejscem pochówku zasłużonej dla regionu oraz kraju Emilii Sczanieckiej. W Pakosławiu założyła i prowadziła przytułek dla weteranów, ochronkę i szkołę. W odpowiedzialny oraz mądry sposób pomagała potrzebującym. Była bardzo poważana i szanowaną zarówno przez Polaków jak i Niemców. Emilia Sczaniecka brała udział w kolejnych polskich zrywach narodowych, pomagając zarówno finansowo jak i pełniąc rolę pielęgniarki. Prześladowania za udział w powstaniu dotknęły ją osobiście, została skazana na konfiskatę majątku i sześciomiesięczną karę więzienia, lecz szczęśliwie została ułaskawiona. 24 marca 1848 roku założyła Komitet Opieki nad Rannymi, a z czasem w poszczególnych powiatach i miasteczkach zaczęły powstawać jego filie. Gdy w styczniu 1861 roku dowiedziała się o warszawskich manifestacjach patriotycznych to nauczona doświadczeniem zaczęła organizować w Poznaniu kursy pielęgniarskie dla kobiet. Przydało się to dwa lata później w momencie wybuchu powstania styczniowego, tworzyła wówczas lazarety dla powstańców. Emilia Sczaniecka była czynna społecznie do ostatnich chwil swojego życia. Zmarła 11 maja 1896 roku w wieku 92 lat. Na jej pogrzeb przybyło kilka tysięcy ludzi. Emilia Sczaniecka został uhonorowana ulicami oraz parkami swojego imienia m.in. w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Tomyślu oraz w kilku miejscowościach na terenie powiatu nowotomyskiego.

Grób Emilii Sczanieckiej
Grób Emilii Sczanieckiej

Wokół kościoła znajduje się okazały cmentarz z licznymi zabytkowymi nagrobkami.

Dąb Niepodległości w Michorzewie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version