atrakcje

Międzychód

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 2 Średnia: 4.5]

Międzychód to miasto liczące niespełna 11.000 mieszkańców, siedziba powiatu międzychodzkiego. Położony nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej uchodzi za miejscowość o walorach turystycznych. Najstarsza część Międzychodu znajduje się na przesmyku pomiędzy Wartą a Jeziorem Miejskim, co jest ogromnym atutem i czynnikiem wyróżniającym ten niewielki ośrodek. Znajduje się tutaj drugie jezioro- Kuchenne.

Międzychód powstał jako osada handlowo-rzemieślnicza we wczesnym średniowieczu. Związana była wówczas z czterema grodami. Ze wsi położonej pomiędzy rzeką i jeziorem powstało w końcu XIV wieku właściwe miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1404 roku. Na przestrzeni wieków Międzychód należał do rodów Ostrorogów i Unrugów, którym to zawdzięcza rozwój. Po Unrugach miasto i okolice stanowiły pruską domenę królewską. Po I wojnie światowej miasto powróciło w granice Polski.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Międzychód

ładowanie mapy - proszę czekać...

Międzychód 52.604600, 15.893500 Międzychód

Układ urbanistyczny i historyczna zabudowa

Historyczne centrum Międzychodu zachowało pierwotny, wrzecionowaty układ ulic. Zachowały się przy nich stare szczytowe domki, nakryte spadzistymi, naczółkowymi dachami. Dziewięć najciekawszych kamienic szachulcowych, z XVIII i XIX wieku, stoi przy ul. Rynkowej.

Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela 

Świątynia wzmiankowana po raz pierwszy w 1404 roku, w latach 1555–1589 w rękach luteran. W 1591 roku z cegły palonej zbudowano nowy kościół, który w 1635 spłonął razem z miastem. Obecny transept i prezbiterium dobudowano do wcześniejszej budowli w latach 1902–1904.

„Laufpompa”

Głębinowa studnia artezyjska ujęta w ozdobną żeliwną pompę z 1912 roku. Międzychód ma bardzo cenne zasoby wód mineralnych posiadające cechy wody leczniczej. Wokół unosi się charakterystyczna woń zgniłych jaj, czyli zapach siarkowodoru, będącego jednym z głównych składników wody. Oprócz niego zawiera ona również magnez i jod.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym