atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat międzychodzki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  z lotu ptaka

Międzychód

Booking.com

Międzychód to miasto liczące niespełna 11.000 mieszkańców, siedziba powiatu międzychodzkiego. Położony nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej uchodzi za miejscowość o walorach turystycznych. Najstarsza część Międzychodu znajduje się na przesmyku pomiędzy Wartą a Jeziorem Miejskim, co jest ogromnym atutem i czynnikiem wyróżniającym ten niewielki ośrodek. Znajduje się tutaj także drugie jezioro- Kuchenne.

Międzychód powstał jako osada handlowo-rzemieślnicza we wczesnym średniowieczu. Związana była wówczas z czterema grodami. Ze wsi położonej pomiędzy rzeką i jeziorem powstało w końcu XIV wieku właściwe miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1404 roku. Na przestrzeni wieków Międzychód należał do rodów Ostrorogów i Unrugów, którym to zawdzięcza rozwój. Po Unrugach miasto i okolice stanowiły pruską domenę królewską. Po I wojnie światowej miasto powróciło w granice Polski.

Układ urbanistyczny i historyczna zabudowa

Historyczne centrum Międzychodu zachowało pierwotny, wrzecionowaty układ ulic. Zachowały się przy nich stare szczytowe domki, nakryte spadzistymi, naczółkowymi dachami. Dziewięć najciekawszych kamienic szachulcowych, z XVIII i XIX wieku, stoi przy ul. Rynkowej.

Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela 

Świątynia wzmiankowana po raz pierwszy w 1404 roku, w latach 1555–1589 w rękach luteran. W 1591 roku z cegły palonej zbudowano nowy kościół, który w 1635 spłonął razem z miastem. Obecny transept i prezbiterium dobudowano do wcześniejszej budowli w latach 1902–1904.

„Laufpompa”

Głębinowa studnia artezyjska ujęta w ozdobną żeliwną pompę z 1912 roku. Międzychód ma bardzo cenne zasoby wód mineralnych posiadające cechy wody leczniczej. Wokół unosi się charakterystyczna woń zgniłych jaj, czyli zapach siarkowodoru, będącego jednym z głównych składników wody. Oprócz niego zawiera ona również magnez i jod.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA