Międzychód
Międzychód to miasto liczące niespełna 11.000 mieszkańców, siedziba powiatu międzychodzkiego. Położony nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej uchodzi za miejscowość o walorach turystycznych. Najstarsza część Międzychodu znajduje się na przesmyku pomiędzy Wartą a Jeziorem Miejskim, co jest ogromnym atutem i czynnikiem wyróżniającym ten niewielki ośrodek. Znajduje się tutaj także drugie jezioro- Kuchenne.
Międzychód powstał jako osada handlowo-rzemieślnicza we wczesnym średniowieczu. Związana była wówczas z czterema grodami. Ze wsi położonej pomiędzy rzeką i jeziorem powstało w końcu XIV wieku właściwe miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1404 roku. Na przestrzeni wieków Międzychód należał do rodów Ostrorogów i Unrugów, którym to zawdzięcza rozwój. Po Unrugach miasto i okolice stanowiły pruską domenę królewską. Po I wojnie światowej miasto powróciło w granice Polski.
Układ urbanistyczny i historyczna zabudowa
Historyczne centrum Międzychodu zachowało pierwotny, wrzecionowaty układ ulic. Zachowały się przy nich stare szczytowe domki, nakryte spadzistymi, naczółkowymi dachami. Dziewięć najciekawszych kamienic szachulcowych, z XVIII i XIX wieku, stoi przy ul. Rynkowej.
Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
Świątynia wzmiankowana po raz pierwszy w 1404 roku, w latach 1555–1589 w rękach luteran. W 1591 roku z cegły palonej zbudowano nowy kościół, który w 1635 spłonął razem z miastem. Obecny transept i prezbiterium dobudowano do wcześniejszej budowli w latach 1902–1904.
„Laufpompa”
Głębinowa studnia artezyjska ujęta w ozdobną żeliwną pompę z 1912 roku. Międzychód ma bardzo cenne zasoby wód mineralnych posiadające cechy wody leczniczej. Wokół unosi się charakterystyczna woń zgniłych jaj, czyli zapach siarkowodoru, będącego jednym z głównych składników wody. Oprócz niego zawiera ona również magnez i jod.